Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.11.2023 17:26

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

Telewizor, pilot
Pixabay

Opłata abonamentowa RTV jest obowiązkowa dla każdego posiadacza telewizora lub radia, który wcześniej nie został zwolniony z tego obowiązku. Jeśli ktoś unika płatności, może zapłacić sporą karę. Okazuje się jednak, że jest pewien legalny sposób na oglądanie telewizji publicznej zupełnie za darmo.

Obowiązkowy abonament RTV

Abonament RTV jest pobierany przez Pocztę Polską w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i musi go płacić każdy, kto posiada w domu telewizor lub radio. Okazuje się jednak, że spora część osób nie tylko nie rejestruje swoich odbiorników, ale w ogóle unika płatności. W takiej sytuacji istnieje ryzyko otrzymania kary pieniężnej w wysokości 819 złotych. 

Zaskakująca decyzja polskiej sieci. Stawia na innowacyjny pomysł

Rejestracja odbiorników i płacenie abonamentu RTV

Jeśli chcemy zarejestrować odbiornik radiowy lub telewizyjny musimy udać się do punktu Poczty Polskiej, okazać dokument tożsamości oraz podpisać specjalny formularz przygotowany przez personel. Możemy to zrobić także za pośrednictwem Internetu, gdzie należy wypełnić elektroniczny formularz. Płatności powinniśmy dokonać do 25. dnia każdego miesiąca. Obecnie za posiadanie telewizora, lub radia i telewizora zapłacimy 27,30 zł miesięcznie. W przypadku posiadania samego radia jest to koszt 8,70 zł miesięcznie.

Legalny sposób na obejście abonamentu RTV

Okazuje się, że istnieje w pełni legalny sposób na ominięcie abonamentu RTV. Nie musimy płacić, jeśli będziemy oglądać transmisję telewizyjną w Internecie za pośrednictwem na przykład smartfona czy laptopa. W tym wypadku kontrolerzy będą bezradni. Sprawdzi się to jednak tylko wtedy, gdy nie mamy w domu radia i telewizora. Jeśli je posiadamy, to mamy obowiązek płacić abonament RTV.