Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy mogą się cieszyć. Dostaną dodatkowo nawet ok. 400 zł, jest jeden warunek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.11.2023 08:40

Seniorzy mogą się cieszyć. Dostaną dodatkowo nawet ok. 400 zł, jest jeden warunek

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Seniorzy już za kilka miesięcy będą mogli się nieźle cieszyć - trafią do nich dodatkowe pieniądze. Co ważne, kwot nie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych - mimo, że są one powiązane z emeryturami.

Pieniądze dla seniorów

Sytuacja kosztowa, jaka zarysowuje się na nowy 2024 rok, dla wielu osób jest niepewna. W tej grupie osób znajduje się także wielu seniorów, dla których wysokie rachunki w połączeniu z comiesięcznymi kwotami emerytur są bardzo poważnym problemem.

Jednakże, jak informuje portal next.gazeta.pl, już w I kwartale przyszłego roku wielu seniorów będzie mogło odczuć sporą ulgę. Dostaną bowiem pieniądze z kierunku, którego najprawdopodobniej nie podejrzewali o tak zaskakująco pozytywne działanie.

Czeka nas wielka rewolucja w emeryturach? Chcą zmian w waloryzacji i rentach

Emeryci mogą się cieszyć. Dostaną zwrot podatku

Ci seniorzy, którzy otrzymali w tym roku 13. oraz 14. emerytury, w lutym otrzyma od fiskusa zwrot podatku pobranego od tychże świadczeń. Te dwa tegoroczne dodatki były bowiem objęte zaliczką na podatek dochodowy, o czym zadecydował rząd.

Jest jednak haczyk - nie wszyscy emeryci, którzy dostali “trzynastki” i “czternastki”, zakwalifikują się na zwrot podatku. Dochód roczny za 2023 rok w ich przypadku nie może przekroczyć progu 30 tys. zł.

Niektórzy dostaną większe zwroty

Na największe kwoty zwrotów podatku mogą liczyć ci seniorzy, których emerytura wynosi 2100 zł brutto co miesiąc. Łącznie bowiem za 13. i 14. emeryturę otrzymają aż 413 zł - za “trzynastkę” będzie to 143, zaś reszta (270 zł) przysługiwać będzie za “czternastkę”.

Osoby z nieco wyższą emeryturą brutto będą się musiały zadowolić niższymi zwrotami. W przypadku świadczenia wynoszącego 2400 zł brutto, będzie to łącznie 120 zł. Niewiele więcej otrzymają z kolei osoby z emeryturą na poziomie 1000 zł, bo tylko 149 zł.

źródło: next.gazeta.pl