Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ten kraj będzie nową potęgą gospodarczą? Zaskakujące doniesienia
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 06.11.2023 15:55

Ten kraj będzie nową potęgą gospodarczą? Zaskakujące doniesienia

Indie, wieżowce
East News

Jak informuje serwis biznes.interia.pl, indyjska gospodarka może do 2035 roku stać się trzecią największą na świecie. Zdaniem ekspertów Indie doświadczą gospodarczego boomu, który spowoduje, że w końcu wyprzedzą Niemcy, Japonię, a nawet Chiny.

Gospodarka Indii jest gotowa na rozwój

Indie są najludniejszym krajem świata (1,4 mld zł ludności) z jednym z najmłodszych społeczeństw, gdzie średnia wieku wynosi zaledwie 25 lat. Jednocześnie są też piątą gospodarką świata (po USA, Chinach, Japonii i Niemczech), jednak w ciągu najbliższych lat ma się to zmienić. Zdaniem ekspertów z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego za dwanaście lat Indie staną się trzecią najmocniejszą gospodarką świata, z PKB wartym 10 bln dolarów.

PKP sprzedaje mieszkania. Ceny nieźle zaskakują

Indie zyskują na znaczeniu

Serwis biznes.interia.pl zwraca uwagę na fakt, iż w ostatnich latach można było dostrzec zauważalny wzrost znaczenia Indii na arenie międzynarodowej. Warto wspomnieć chociażby o szczycie przywódców G20, który po raz pierwszy w historii odbył się w New Delhi. Premier kraju zdecydowanie podkreśla, że chce pozbyć się niewolniczego sposobu myślenia i kolonialnej przeszłości.

Polacy zapłacą mniej za prąd? Wyciekło ważne postanowienie umowy koalicyjnej.

Indie najpierw wyprzedzą Niemcy, a potem Japonię

Zagraniczni inwestorzy z większym zaufaniem patrzą w stronę Indii, a z mniejszym w stronę Chin. “To jasny punkt w coraz bardziej podzielonym świecie” - napisał cytowany przez serwis “The Washington Post”. Należy mieć na uwadze, że zanim Indie staną się nową potęgą gospodarczą, minie sporo czasu. Indie muszą osiągnąć trwałą stopę wzrostu na poziomie 8 proc. rocznie, co będzie możliwe, gdy sektor prywatny w tym kraju zwiększy poziom inwestycji.

Serwis biznes.interia.pl podaje, że przy takiej dynamice wzrostu Indie do 2026 r. wyprzedzą Niemcy, a do 2032 r. wypchną z trzeciego miejsca Japonię.