Choć termin „podatek od kota” może wydawać się absurdalny, wcale nie jest to żart, lecz prawny obowiązek niektórych właścicieli tych zwierząt. Kary za brak płatności mogą wynosić nawet kilkaset złotych, jednak warto pamiętać, że grupa wyłączonych z opłaty jest niemała. Kto koniecznie musi odprowadzić podatek za swojego pupila? Wyjaśniamy.
Podatek Belki to zmora Polaków posiadających oszczędności. Jego częściową likwidację (dla oszczędności i inwestycji do 100 tys. zł) Koalicja Obywatelska obiecywała w ramach słynnych 100 konkretów. Pomysł do tej pory nie został zrealizowany. Niedawno posłowie odrzucili projekt Konfederacji w tej sprawie, a teraz rząd uchylił rąbka tajemnicy na temat własnego projektu. Eksperci wyjaśniają, co zrobić, żeby zmiany były korzystne dla oszczędzających.
Już za kilka dni w życie wejdą ważne zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości. Skorzystają na tym sami obywatele, którzy od 1 stycznia 2025 r. będą mogli płacić znacznie mniej. Zmiany są skutkiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego, lecz trzeba pamiętać, że niższa stawka może wymagać przygotowania odpowiedniej dokumentacji.
Wraz z początkiem 2025 roku, wielkimi krokami zbliżają się także nowe przepisy. Wśród nich znajdzie się kilka nowości dla kierowców, w tym szansa na niższy podatek. Kto zechce skorzystać z tej możliwości powinien się jednak pospieszyć. Konieczne będzie złożenie deklaracji, bez której podatek wzrośnie będzie aż dziesięciokrotnie wyższy!
Ile powinien kosztować prezent na święta? Urząd Skarbowy wskazuje konkretną kwotę. Jeśli chcemy być bardziej hojni, będziemy musieli zapłacić podatek. Taka zasada nie dotyczy jednak wszystkich, Kto i kiedy musi pamiętać o podatku od prezentu?
Dyrektor departamentu podatków przy Ministerstwie Finansów zdradza: nieformalne prace już trwają, przy resorcie Domańskiego powstanie nowy organ, który ma poprawić ściągalność podatków. Sen z powiek ZUS i resortowi finansów niezmiennie spędzają też jednoosobowe działalności gospodarcze, które za sprawą “optymalizacji podatkowej” zatrzymują większą część dochodu na “konsumpcję”. Rozwiązaniem mogła być realizacja kamienia milowego, ale ta wciąż się oddala.
W tym roku właściciele pupili musieli zmierzyć się z dużym rozczarowaniem. Podatek od psa został znacznie podniesiony, a teraz nadciąga kolejna zmiana. Tym razem jednak Polacy mogą odetchnąć z ulgą. ,,Należy skończyć z utrzymywaniem fikcji” — tłumaczył poseł Trzeciej Drogi. To koniec opłaty od psa? Stanowisko zajęła również opozycja.
Firmy zatrudniające żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy będą płacić niższy podatek. Dzięki wprowadzonym ulgom, przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć imponujące sumy od podstawy opodatkowania za każdego zatrudnionego żołnierza. Dodatkowo, takie firmy uzyskają priorytet przy realizacji zamówień publicznych. Wiadomo już od kiedy nowe zasady zaczną obowiązywać.
Polski rynek nieruchomości znalazł się w krytycznym momencie, co odczuwają nie tylko ci, którzy chcą sprzedać lub kupić mieszkanie, lecz także osoby zainteresowane wynajmem. Nowe dane wskazują, że Polaków bogacących się na wynajmowaniu mieszkań jest ponad milion. Mowa wręcz o całej nowej… klasie społecznej.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras spotkał się wczoraj w Łochowie z przedstawicielami branży turystycznej. Omówiony został nowy podatek nazywany opłatą turystyczną, wobec której pojawiło się sporo zastrzeżeń. Minister Nitras zaprezentował nowy plan, który de facto poskutkuje nałożeniem na polskich turystów nowego podatku.
Zbliżający się koniec roku to okres intensywnych działań skarbówki, która mobilizuje wszystkie dostępne środki, aby zapobiec przedawnieniu zaległych zobowiązań podatkowych. Fiskus podejmuje coraz bardziej inwazyjne działania, aby ściągnąć należności od podatników, zanim straci na to możliwość. Jakie metody stosuje i co to oznacza dla podatników?
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport, w którym zawarto analizę sytuacji gospodarczej w Polsce, jak i zarysowano dla niej perspektywy. O ile krótkoterminowe prognozy są optymistyczne, tak na dłuższą metę Polsce ma grozić znaczące spowolnienie. W ocenie analityków MFW rozwiązaniem ma być m.in. uderzenie w najbogatszych.
Rok 2024 powoli dobiega końca, a już od 1 stycznia2025 roku w życie mają wejść liczne zmiany w prawie podatkowym. Mają obejmować m.in. podatek dochodowy i składkę zdrowotną, a także nowe przepisy dotyczące VAT dla przedsiębiorców z zagranicy. Czasu zostało bardzo niewiele. Warto sprawdzić, co wkrótce się zmieni.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd przyjął nowelizację projektu podatkowego. Zgodnie z jego założeniami, garaże będą od tej pory podlegały takiemu samemu opodatkowaniu jak mieszkania. Celem ma być zlikwidowanie różnic w opodatkowaniu garaży oraz miejsc parkingowych.
Poczta Polska, będąca największym operatorem pocztowym w kraju, ogłosiła rewolucyjne zmiany w systemie wynagrodzeń, które mają na celu modernizację struktur płacowych oraz poprawę warunków pracy. Nowe zasady mają zlikwidować stare mechanizmy premiujące tylko wieloletnich pracowników, a także przywrócić znaczenie wynagrodzenia zasadniczego. Zmiany, docelowo, mają wreszcie otrząsnąć kurz z państwowego giganta i ustanowić nową świetność instytucji. Możliwe?
Powszechne i często całkowicie słuszne jest przekonanie, że duże grupy kapitałowe skutecznie unikają płacenia w Polsce podatków. Tajemnicą poliszynela jest, że z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. na rynku usług telekomunikacyjnych czy kurierskim. A jak sprawy mają się w przypadku marketów spożywczych, które zarabiają w Polsce krocie?
Waloryzacja programu 800 Plus to temat, który od dawna budzi emocje. Ministerstwo Finansów właśnie odsłoniło karty, sugerując możliwe zmiany w wysokości świadczenia. Czy możemy spodziewać się podwyżki i jakie są realne plany rządu na najbliższe lata?
Polskie przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z rzeczywistością, która często odbiega od tego co przepisy mówią o podatkach. Choć według przepisów nominalna stawka CIT wynosi 19 proc., raporty pokazują, że firmy faktycznie płacą znacznie więcej. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jakie wyzwania stawia przed nimi polski system podatkowy?
Najbliższe miesiące przyniosą wielką zmianę dla wynajmujących domy lub mieszkania. To efekt przepisów, które weszły w życie już jakiś czas temu, ale Polacy dopiero teraz odczują ich skutki. Wynajmujący mają powody do obaw? Krajowa Administracja Skarbowa wskazała termin, kiedy sprawdzi, czy zapłaciliśmy podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zadecydowała. Będą zmiany w systemie podatkowym dla polskich streamerów ws. donate'ów. Urząd Skarbowy poinformował, że zmiany wynikają z problemów z weryfikacją tożsamości darczyńców. Nowy sposób rozliczania podatkowego ma umożliwić skuteczniejszą kontrolę fiskusowi.
Nie tylko palenie zwykłych papierosów będzie coraz droższe. Wkrótce po kieszeni dostaną także użytkownicy papierosów elektronicznych oraz tzw. podgrzewaczy i waporyzatorów. Na strony Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowej o podatku akcyzowym oraz ustawy kodeks karny skarbowy. Co się zmieni?
Kwestie związane z fiskusem nie rzadko budzą wątpliwości — zwłaszcza, kiedy trzeba zapłacić podatek. Często jednak trudno jest uzyskać odpowiedzi na pytania, jeśli nasza sprawa jest bardziej skomplikowana. Teraz jednak Urząd Skarbowy wychodzi na przeciw oczekiwań Polaków. Już jutro ruszy specjalna infolinia. Co dzięki niej załatwimy?
Z początkiem października zaczną obowiązywać zmiany, które mogą być kluczowe dla wielu mieszkańców naszego kraju. Niektóre dotyczą zasiłków socjalnych, inne cyberbezpieczeństwa, a jeszcze inne sposobów kontaktu ze skarbówką. Wszystkie jednak mają związek z pieniędzmi, dlatego warto się z nimi zapoznać.
Podatek od pustostanów to pomysł polityków Lewicy na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Mieliby go płacić właściciele lokali, którzy nie decydują się na wynajem, a pieniądze z podatku miałyby sfinansować budowę tanich mieszkań przez samorządy. Katarzyna Kuniewicz - ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w rozmowie z portalem BiznesINFO punkt po punkcie wskazuje możliwe konsekwencje tego projektu. Jej zdaniem pominęli jedną bardzo ważną informację.
Właściciele pustych mieszkań mogą stanąć w obliczu nowego podatku. Lewica forsuje projekt, który ma na celu wprowadzenie opłaty od nieruchomości niewykorzystywanych na co dzień. Pomysł budzi sporo kontrowersji, a Ministerstwo Finansów zabrało głos w tej sprawie. Co oznacza to dla rynku mieszkaniowego?
Jest ruch ministerstwa finansów w sprawie darowizn dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Szef resortu Andrzej Domański podjął decyzję o objęciu zerową stawką vat towarów i usług przekazanych w celu pomocy potrzebującym dotkniętym kataklizmem. Kiedy zostaną wprowadzone nowe przepisy?
Nowelizacja prawa dot. produktów i usług objętych podatkiem VAT, jak i wysokości stawek, dla części było rozczarowaniem. Głośna była szczególnie rezygnacja z objęcia zerowym podatkiem książek. Nie oznacza to jednak, że minister finansów Andrzej Domański w ogóle nie przygotował fiskalnych udogodnień. Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem sporo.
Niektóre decyzje urzędów skarbowych mogły zostać podpisane przez niewłaściwych naczelników, co może prowadzić do przedawnienia zobowiązań podatkowych i konieczności zwrotu pieniędzy podatnikom. Czy podatnicy otrzymają zwrot należności? Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Naczelny Sąd Administracyjny.