Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie.
Darowizny w rodzinie są częstą praktyką, jednak niewłaściwe ich udokumentowanie może prowadzić do konieczności zapłacenia wysokiego podatku. Aby uniknąć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach prawnych. Co należy zrobić, aby uniknąć problemów?
Szykują się wielkie zmiany w podatkach. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić modyfikacje, które wiele zmienią w tym, ile daniny płacić będą Polacy. Jedną z najważniejszych zmian będzie reforma podatku od nieruchomości. Niemniej rewolucja nie ominie również opłaty uzdrowiskowej, czy opłaty skarbowej. Wyjaśniamy.
Wśród prezentów ślubnych często znajdujemy zastawy, tostery, ekspresy do kawy, czy zestawy sztućców. Wielką popularnością cieszą się też jednak wyjątkowo praktyczne koperty z gotówką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to darowizny, które należy zgłosić… Urzędowi Skarbowemu.
Nie od lipca 2024, a lutego 2026 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF - zdecydował Andrzej Duda podpisując ustawę przygotowaną przez rząd. “Data 1 lipca br. jest niemożliwa do zrealizowania” - przekonywał niedawno wiceminister finansów Jarosław Neneman. Duda wyraźnie podzielił opinię.
Otrzymując spadek często nie zdajemy sobie sprawy z przysługujących nam w tym zakresie praw i obowiązków. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest podatek od spadku. Co trzeba wiedzieć w tym zakresie?
Na superbogaczy tylko superpodatek. Najpotężniejsze gospodarki świata z grupy G20 już w czerwcu 2024 r. będą rozpatrywały wprowadzenie nowego “superpodatku”. Regulacja ma dotyczyć 3 tysięcy osób na całym świecie, rozwiązać problemy destrukcji klimatu i zniwelować ubóstwo.
Abonament RTV się nie sprawdził - wynikałoby z planów na zastąpienie go opłatą audiowizualną, która tylko pozornie wyglądałaby na tańszą, ale przynajmniej jakkolwiek ściągalną, alternatywę.
Ile osób chce dać znać o swojej uczciwości i donosi do skarbówki? Jak się okazuję, całkiem sporo, a "uczciwych zawiadomień" napływa szczególnie dużo w pewnym konkretnym okresie. Mowa o czasie I Komunii Świętych, czy wesel. Polacy często decydują się na anonimowy donos nawet w przypadku swojej najbliższej rodziny. Co ciekawe, wiele z nich okazuje się nieprawdą.
Polski rząd ma przed sobą trudną decyzję, która wpłynie na finansowy los wszystkich mieszkańców. Decyzję dzielą ze sobą wszystkie kraje członkowie Unii Europejskiej. Od stycznia 2025 r. w życie wejdzie nowa dyrektywa dotycząca stawek VAT na niektóre produkty i usługi. Każdy rząd ma możliwość m.in. wybrania, które produkty zwolni z podatku. Ale uwaga. W zasadzie nie ma dobrego rozwiązania.
Zdaniem ekspertów szczególna uwaga skarbówki, skupiona dotychczas na kontrolach podatku dochodowego, ponownie ma zostać przekierowana na podatek VAT. Urzędy skarbowe mają w najbliższym czasie skupić swoją uwagę na płatnikach VAT. W całej Polsce szykują się kontrole.
Potężne, a w niektórych przypadkach i historyczne, składki ZUS w 2025 r. niektórych przedsiębiorców mogą postawić przed pytaniem; czy warto? Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich opublikował modelowe wyliczenia; wiemy, ile mogą wynieść składki ZUS dla przedsiębiorców w 2025 r.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, resort finansów planuje wprowadzić akcyzę na saszetki nikotynowe. Ministerstwo szacuje, że podatek zasili budżet państwa w 2025 r. kwotą rzędu 16 mln zł.
Zostały już tylko trzy dni na rozliczenie podatku PIT za 2023 rok. Trudności sprawiać może jednak nie tyle niewielka ilość czasu, co liczne nowości w przepisach. Otrzymałeś spadek lub darowiznę? Opodatkowanie mogło wynieść nawet 20 proc.
Pozytywne zaskoczenie może czekać tych przedsiębiorców, którzy nadpłacili składkę za ubezpieczenie zdrowotne. Kończy się czas na rozliczenie z ZUS z pieniędzy przeznaczanych na ten cel w 2023 r. Jedni będą musieli dopłacić, inni dostaną pieniądze z powrotem.
Rokrocznie w okolicach maja część podatników ciszy się zwrotem nadpłaconej składki, a część opłakuje niedopłaty i wynikające z nich obowiązku uregulowania zadłużenia wobec państwa. Od czego zależy niedopłata albo nadpłata podatku? Kiedy dostaniemy zwrot podatku, a kiedy będziemy musieli go dodatkowo uregulować?
“Niestety, mówimy już o poziomie dwucyfrowym” - przyznał podczas konferencji prasowej Andrzej Domański, minister finansów. Później sprecyzował szacunki resortu, które opiewają na 15,8 proc. W porównaniu do danych z poprzednich lat luka VAT-owską jest już przepaścią.
Pierwsza komunia, jak wszystkie rytuały rzymskokatolickie, generuje spore koszty. Jeden z nich, podatek, pozostaje ukryty najgłębiej. Do prezentów bowiem, także tych rytualnych, przypisane są prawa i obowiązki, wynikające z ustawy o podatku i darowiznach. Kiedy zapłacimy podatek od prezentu na komunię?
Pożyczki pieniężne w rodzinie to częsta praktyka, ale czy wiesz, jak uniknąć podatku od tych transakcji? Kiedy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), a kiedy nie, oraz jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć opodatkowania.
Ministerstwo Finansów przekazało dobre wieści. Wejdą w życie ważne zmiany w podatkach, które będą sporym ułatwieniem dla wielu Polaków. Modyfikacje dotyczą e-Urzędu Skarbowego i składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Co konkretnie się zmieni?
Od 15 lutego Polacy rozliczają się ze skarbówką za ubiegły rok. Podczas składania deklaracji podatkowej mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą pokaźną sumę. Należy się jednak pospieszyć, bo wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie zeznania.
Polacy mają jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie na rozliczenie podatku PIT. W pośpiechu warto jednak nie zapomnieć o ulgach podatkowych, również tych mniej popularnych. O niektórych mało kto pamięta.
Od wynagrodzeń Polaków pobierane są liczne opłaty, takie jak podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne. Główny Urząd Statystyczny raz w roku przedstawia dane, które wskazują, jakie kwoty są potrącane od zarobków. Okazuje się, że sumy te są naprawdę pokaźne.
Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?
Inflacja konsumencka w marcu osiągnęła rekordowo niski poziom od pięciu lat. Tę informację — z delikatnym opóźnieniem — przekazał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny. W parze z tą wiadomością idzie też jednak zła: już wkrótce ceny mają znów pójść w górę.
W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.
Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?
Już wkrótce wszyscy podatnicy będą musieli złożyć zeznania podatkowe za 2023 rok. Przy okazji wypełniania PIT-u, warto pamiętać o przysługujących nam ulgach podatkowych. Rodzice mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy jednak spełniają warunki.