Podatek dochodowy PIT od smartfonów? O konieczność lub jego brak zapytał Krajową Inspekcję Skarbową przedstawiciel firmy, która zatrudnia blisko 4 tys. osób. Profil działalności wymagał, by pracownicy uzbrojeni byli w służbowe telefony. Firmę niepokoiło, czy powinna regulować w związku z tym zaliczki na PIT. Urząd wydał interpretację indywidualną, która posłuży wielu.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych, który został przyjęty przez rząd. Oznacza to, że wejdą w życie ważne zmiany w rozliczaniu się ze skarbówką, które będą dotyczyły wielu Polaków. Wiemy, kto skorzysta z tych zmian. Przedstawiamy szczegóły.
Dwukrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego było jedną z obietnic wyborczych koalicji 15 października. Donald Tusk szedł z nią na ustach po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i wciąż można znaleźć ją wśród słynnych już 100 konkretów, które miały zostać zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni rządów nowego premiera. Od zaprzysiężenia rządu minie za klika dni 9 miesięcy, a wypowiedź udzielona właśnie przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego wypowiedź wskazuje, że zamiast przybliżać się do wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatków, oddalamy się od niego.
Wydawać mogłoby się, że w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej naleciałości systemu radzieckiego, które nadal są żywe w zasadzie u wszystkich naszych wschodnich sąsiadów, mamy już w dużej mierze wykorzenione. Bizantyjska biurokracja, łapownictwo, nepotyzm czy elementarny brak poszanowania dla wspólnoty to jednak nie dla wszystkich nad Wisłą zamierzchła przeszłość. Według badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wschodnie wzorce nadal trzymają się u nas zaskakująco mocno.
Nowy podatek ma stymulować prozdrowotne nawyki żywieniowe Polaków. Wpływy, jakie miałyby wygenerować, zasiliłyby z kolei dopłaty do żywności zdrowej - przez co ci, którzy decydując się na fast food, dopłacaliby do menu tych, którzy z niego rezygnują. Tyle w teorii. W praktyce blisko 60 proc. Polaków ma nadwagę. Dobry początek?
Darowizny w rodzinie są powszechną praktyką, pozwalającą na przekazywanie środków finansowych i dóbr materialnych między bliskimi. Choć darowizny te często są zwolnione z podatku, niewłaściwe ich udokumentowanie może prowadzić do interwencji fiskusa i nałożenia surowych kar. O czym należy pamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z darowiznami od najbliższej rodziny.
Popularny youtuber Wojek odwiedził w ostatnim czasie restaurację Belvedere, która wysoko pozycjonuje się w kulinarnym krajobrazie Warszawy. Po wizycie zaprezentował rachunek opiewający na ponad 1,4 tys. zł. Zwrócił on uwagę Agaty Jagodzińskiej z Krajowej Administracji Skarbowej, która w działaniu luksusowej restauracji dopatrzyła się działania niezgodnego z prawem.
Najnowsze dane GUS zapowiadają podwyżki podatku od nieruchomości, ciężarówek i autobusów oraz opłat lokalnych - maksymalne stawki tych podatków wzrosną od 1 stycznia 2025 r. o 2,7 proc. O ile więcej zapłacimy?
Niepokojące wnioski płyną z dziwnych zapisów w projekcie ustawy dotyczącej opodatkowania elektrowni, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Podatkiem mają być objęte całe farmy fotowoltaiczne, a nie tylko elementy konstrukcyjne utrzymujące panele. Dla wielu może to oznaczać znaczne koszty.
Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie.
Darowizny w rodzinie są częstą praktyką, jednak niewłaściwe ich udokumentowanie może prowadzić do konieczności zapłacenia wysokiego podatku. Aby uniknąć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach prawnych. Co należy zrobić, aby uniknąć problemów?
Szykują się wielkie zmiany w podatkach. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić modyfikacje, które wiele zmienią w tym, ile daniny płacić będą Polacy. Jedną z najważniejszych zmian będzie reforma podatku od nieruchomości. Niemniej rewolucja nie ominie również opłaty uzdrowiskowej, czy opłaty skarbowej. Wyjaśniamy.
Wśród prezentów ślubnych często znajdujemy zastawy, tostery, ekspresy do kawy, czy zestawy sztućców. Wielką popularnością cieszą się też jednak wyjątkowo praktyczne koperty z gotówką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to darowizny, które należy zgłosić… Urzędowi Skarbowemu.
Nie od lipca 2024, a lutego 2026 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF - zdecydował Andrzej Duda podpisując ustawę przygotowaną przez rząd. “Data 1 lipca br. jest niemożliwa do zrealizowania” - przekonywał niedawno wiceminister finansów Jarosław Neneman. Duda wyraźnie podzielił opinię.
Otrzymując spadek często nie zdajemy sobie sprawy z przysługujących nam w tym zakresie praw i obowiązków. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest podatek od spadku. Co trzeba wiedzieć w tym zakresie?
Na superbogaczy tylko superpodatek. Najpotężniejsze gospodarki świata z grupy G20 już w czerwcu 2024 r. będą rozpatrywały wprowadzenie nowego “superpodatku”. Regulacja ma dotyczyć 3 tysięcy osób na całym świecie, rozwiązać problemy destrukcji klimatu i zniwelować ubóstwo.
Abonament RTV się nie sprawdził - wynikałoby z planów na zastąpienie go opłatą audiowizualną, która tylko pozornie wyglądałaby na tańszą, ale przynajmniej jakkolwiek ściągalną, alternatywę.
Ile osób chce dać znać o swojej uczciwości i donosi do skarbówki? Jak się okazuję, całkiem sporo, a "uczciwych zawiadomień" napływa szczególnie dużo w pewnym konkretnym okresie. Mowa o czasie I Komunii Świętych, czy wesel. Polacy często decydują się na anonimowy donos nawet w przypadku swojej najbliższej rodziny. Co ciekawe, wiele z nich okazuje się nieprawdą.
Polski rząd ma przed sobą trudną decyzję, która wpłynie na finansowy los wszystkich mieszkańców. Decyzję dzielą ze sobą wszystkie kraje członkowie Unii Europejskiej. Od stycznia 2025 r. w życie wejdzie nowa dyrektywa dotycząca stawek VAT na niektóre produkty i usługi. Każdy rząd ma możliwość m.in. wybrania, które produkty zwolni z podatku. Ale uwaga. W zasadzie nie ma dobrego rozwiązania.
Zdaniem ekspertów szczególna uwaga skarbówki, skupiona dotychczas na kontrolach podatku dochodowego, ponownie ma zostać przekierowana na podatek VAT. Urzędy skarbowe mają w najbliższym czasie skupić swoją uwagę na płatnikach VAT. W całej Polsce szykują się kontrole.
Potężne, a w niektórych przypadkach i historyczne, składki ZUS w 2025 r. niektórych przedsiębiorców mogą postawić przed pytaniem; czy warto? Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich opublikował modelowe wyliczenia; wiemy, ile mogą wynieść składki ZUS dla przedsiębiorców w 2025 r.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, resort finansów planuje wprowadzić akcyzę na saszetki nikotynowe. Ministerstwo szacuje, że podatek zasili budżet państwa w 2025 r. kwotą rzędu 16 mln zł.
Zostały już tylko trzy dni na rozliczenie podatku PIT za 2023 rok. Trudności sprawiać może jednak nie tyle niewielka ilość czasu, co liczne nowości w przepisach. Otrzymałeś spadek lub darowiznę? Opodatkowanie mogło wynieść nawet 20 proc.
Pozytywne zaskoczenie może czekać tych przedsiębiorców, którzy nadpłacili składkę za ubezpieczenie zdrowotne. Kończy się czas na rozliczenie z ZUS z pieniędzy przeznaczanych na ten cel w 2023 r. Jedni będą musieli dopłacić, inni dostaną pieniądze z powrotem.
Rokrocznie w okolicach maja część podatników ciszy się zwrotem nadpłaconej składki, a część opłakuje niedopłaty i wynikające z nich obowiązku uregulowania zadłużenia wobec państwa. Od czego zależy niedopłata albo nadpłata podatku? Kiedy dostaniemy zwrot podatku, a kiedy będziemy musieli go dodatkowo uregulować?
“Niestety, mówimy już o poziomie dwucyfrowym” - przyznał podczas konferencji prasowej Andrzej Domański, minister finansów. Później sprecyzował szacunki resortu, które opiewają na 15,8 proc. W porównaniu do danych z poprzednich lat luka VAT-owską jest już przepaścią.
Pierwsza komunia, jak wszystkie rytuały rzymskokatolickie, generuje spore koszty. Jeden z nich, podatek, pozostaje ukryty najgłębiej. Do prezentów bowiem, także tych rytualnych, przypisane są prawa i obowiązki, wynikające z ustawy o podatku i darowiznach. Kiedy zapłacimy podatek od prezentu na komunię?
Pożyczki pieniężne w rodzinie to częsta praktyka, ale czy wiesz, jak uniknąć podatku od tych transakcji? Kiedy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), a kiedy nie, oraz jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć opodatkowania.