Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od stycznia wzrośnie akcyza. Oto co czeka klientów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.11.2023 10:22

Od stycznia wzrośnie akcyza. Oto co czeka klientów

pieniądze-monety-portfel
Biznesinfo

Podatek akcyzowy nakłada się m.in. na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych i napoje alkoholowe. Od nowego roku, już tradycyjnie, wzrosną stawki akcyzy, co przełoży się na ceny wybranych produktów.

Akcyza – co to takiego?

Akcyza jest podatkiem pośrednim, stanowiącym jeden z głównych źródeł dochodu państwa i nakładanym na wybrane dobra z dwóch powodów. Po pierwsze – by ograniczyć ich spożycie, np. dlatego, że są szkodliwe dla zdrowia, a po drugie – ze względu na niskie koszty produkcji i duże zapotrzebowanie. Fakt, iż jest to podatek pośredni, oznacza, że nie płacimy go z góry w urzędzie skarbowym, tylko dopiero przy zakupie towarów nim objętych – akcyza jest bowiem wliczona w ich cenę.

Pieniądze zgromadzone w ZUS-ie można odziedziczyć. Wypłata nie nastąpi jednak z automatu Zbliża się nieprzekraczalna data dla wielu Polaków. Później ZUS już nie przyjmie tych dokumentów

Od stycznia stawki akcyzy w górę

O podwyżkach akcyzy na alkohol i papierosy możemy przeczytać w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa. W 2024 roku dochody z akcyzy mają być o kilka miliardów złotych wyższe niż teraz i wynieść 88,8 mld zł (a porównaniu do 2015 roku będzie to aż o 26 mld zł więcej). Stawki tego podatku wobec alkoholu etylowego, wina, piwa i napojów fermentowanych (nie wliczając w nie cydru i perry), a także wyrobów pośrednich mają być o 5 proc. wyższe, a wobec papierosów i tytoniu do palenia – o 10 proc. Taki sam wzrost stawki kwotowej nastąpi w przypadku wyrobów nowatorskich.

Przypomnijmy, że od stycznia ubiegłego roku obowiązuje tzw. mapa akcyzowa. W dokumencie tym Ministerstwo Finansów przedstawiło harmonogram wzrostu stawek na kolejne lata. Zgodnie z nim, aż do 2027 roku ​​wysokość tego podatku na alkohol ma wzrastać corocznie o 5 proc., a na artykuły tytoniowe – o 10 proc.

Wyższa akcyza. O ile wzrosną ceny produktów?

Business Insider informuje – na podstawie wyliczeń resortowych – że wyższe stawki akcyzy przełożą się na ceny produktów. Za półlitrową butelkę wódki klienci zapłacą 90 gr więcej (25,30 zł), za butelkę piwa o tej samej pojemności – 2,94 zł zamiast 2,90 zł, a za 0,75 litra wina – 20,34 zł (na razie jest to 20,25 zł). Natomiast osoby palące powinny przygotować się na podwyżki rzędu średnio 99 gr za paczkę papierosów liczącą 20 sztuk i 4,34 zł za 100 g tytoniu do palenia.