BiznesINFO.pl > Finanse > Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.06.2023 08:37

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei

Pieniądze
BiznesInfo

Po kilkumiesięcznych dyskusjach i walce, prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Oznacza to, że kontrowersyjny podatek od zrzutek nie wejdzie w życie 1 lipca 2023 - został bowiem definitywnie zlikwidowany.

Koniec podatku od zrzutek

Cała historia zaczęła się w styczniu. Wtedy to ujawniono, że wśród zapisów ustawy deregulacyjnej znajdują się również zmiany dotyczące podatku od spadków i darowizn.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt iż nowe zapisy wprowadzały limit wpłat od wielu osób trzecich - tj. niespokrewnionych i niespowinowaconych z obdarowanym. Jak wynika z komunikatu prasowego, powyżej kwoty 54 180 zł należałoby zapłacić min. 12 proc. podatku.

Chołast: to nigdy nie powinno mieć miejsca

Taka sytuacja nie spodobała się środowisku crowdfundingowemu, który bardzo głośno oprotestował zmiany. W wyniku burzy, jaka przetoczyła się przez media, rząd zdecydował się na usunięcie kontrowersyjnych zapisów w ustawie SLIM VAT 3. Została ona już podpisana przez prezydenta.

Jak wynika z wypowiedzi Tomasza Chołasta, członka zarządu zrzutka.pl opublikowanej w komunikacie prasowym zrzutka.pl, gdyby nie protest i zmiany w ustawie SLIM VAT 3, podatek od zrzutek wpłynąłby bardzo negatywnie na rynek crowdfundingowy. Jego zdaniem, cała sprawa w ogóle nie powinna mieć miejsca.

Zmiany uderzyłyby we wszystkich

Z komunikatu prasowego wynika również, że zmiany prawne spowodowałyby spore kłopoty wśród osób zbierających pieniądze samodzielnie. Sposób zbierania pieniędzy - tj. prywatnie lub przez platformę - nie miał znaczenia.

W efekcie podatek musieliby płacić zarówno ci, którzy otrzymywaliby pieniądze od tzw. patronów, jak również i osoby zbierające pieniądze w celu np. likwidacji skutków pożaru. Problemem byłaby nie tylko wysokość podatku, sięgająca nawet 20 proc. zebranych kwot, lecz również i kwestia rozliczenia się z odpowiednim urzędem skarbowym.

Polecane