Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać nowy podatek. Zapłaci wielu, ale są wyjątki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 29.12.2023 22:14

1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać nowy podatek. Zapłaci wielu, ale są wyjątki

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, do spisu podatków dołącza nowa danina. I chociaż jej rozliczenie będzie konieczne dopiero w 2025, tak podatnicy nią objęci muszą się przygotować już teraz - zwłaszcza, że w niektórych przypadkach zastosowanie będą miały wyjątki.

Nowość w podatkach

Zmiany w systemie podatkowym nie są już niczym nowym. W ostatnich latach polskie opłaty zmieniały się kilkukrotnie za sprawą Polskiego Ładu, który wszedł w życie w 2022 roku po decyzjach rządu Prawa i Sprawiedliwości, a następnie był kilkukrotnie poprawiany.

Jak przypomina portal wydarzenia.interia.pl, jedną ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład był podatek minimalny. Jego obowiązywanie zostało jednak znacznie opóźnione ze względu na sytuację gospodarczą i polityczną na świecie.

Można dostać nawet 822,25 zł. 1 stycznia rusza nabór wniosków

Podatnicy muszą być gotowi

Teraz jednak czas się skończył - podatek minimalny wchodzi w życie wraz z początkiem 2024 roku. Nowa danina ma być kontrą w stosunku do tych przedsiębiorstw, które co roku wykazują stratę i unikają podatków ze względu na przerzucanie dochodów do rajów podatkowych.

Po wejściu zmian w życie, uniknięcie podatków będzie już niemożliwe. Te firmy, które wykażą straty w danym roku podatkowym, będą zobowiązane do uiszczenia podatku minimalnego. Ta sama zasada obejmie również spółki nieprzekraczające progu 2 proc. rentowności.

Dwie metody

W systemie zawarto jednak dwa sposoby obliczenia wysokości podatku minimalnego. Przedsiębiorca może zdecydować sam, który konkretnie będzie korzystniejszy dla jego firmy. Do wyboru ma opcję podstawy w formie 1,5 proc. kosztów operacyjnych plus nadmiar kosztów pasywnych, oraz opcję podstawy w formie 3 proc. przychodów bez zysków kapitałowych.

Ustawodawca nie ograniczył się jednak wyłącznie do takich gestów wobec przedsiębiorców. Z płacenia podatku minimalnego wyłączonych będzie kilkanaście grup firm, w tym m.in. spółki komunalne, mali podatnicy czy firmy będące w likwidacji, upadłości czy przechodzące restrukturyzację.

źródło: wydarzenia.interia.pl