Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe świadczenie wspierające. Można dostać spore pieniądze, ZUS będzie też opłacał składki emerytalne i zdrowotne
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.12.2023 14:23

Nowe świadczenie wspierające. Można dostać spore pieniądze, ZUS będzie też opłacał składki emerytalne i zdrowotne

List z ZUS-u
Arkadiusz Ziolek/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2024 roku będzie wypłacał nowe świadczenie wspierające dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. ZUS przekazał szczegóły dotyczące zgłaszania do ubezpieczenia opiekuna osoby, która będzie to świadczenie pobierała.  

Nowe świadczenie wspierające

Nowe świadczenie wspierające jest skierowane do osób, które będą posiadały decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia. Będzie on wydawany przez komisję lekarską i ustalany w punktach. Kwota tego świadczenia wyniesie maksymalnie 3400 złotych.

Od stycznia 2024 roku będą również obowiązywały przepisy dotyczące zgłoszenia do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i zdrowotnego osoby, która ze względu na opiekę nad osobą pobierającą świadczenie wspierające nie może podjąć zatrudnienia. 

Zobacz także: Gigantyczna kara dla Polsatu. Poszło o konkurs SMS-owy podczas sylwestrowej nocy

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Zgłoszenie do ubezpieczeń opiekuna osoby pobierającej świadczenie

Jak informuje ZUS, opiekun będzie musiał spełnić kilka kluczowych warunków. Do ubezpieczeń może zostać zgłoszona osoba, która: 

  • nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność opieki nad osobą pobierającą świadczenie wspierające
  • mieszka i gospodaruje z osobą pobierająca świadczenie wspierające
  • nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z innego tytułu oraz nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty
  • nie jest zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu
  • złożyła wniosek o zgłoszenie jej do ubezpieczenia rentowego i emerytalnego oraz zdrowotnego

Konieczne jest złożenie wniosku

Należy pamiętać, że do ubezpieczeń możemy zgłosić wyłącznie jedną osobę. Konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, który dostępny jest tylko w wersji elektronicznej. Składki na ubezpieczenia będą naliczane i opłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kwoty odpowiadającej wysokości pobieranego świadczenia wspierającego przez osobę, nad którą sprawowana jest opieka. Osoba, która zostanie zgłoszona do ubezpieczenia może także zgłosić do niego członków swojej rodziny przy pomocy odpowiedniego formularza.