Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wyniesie emerytura minimalna w 2024 r. Duży wzrost świadczenia, mamy wyliczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.12.2023 12:44

Tyle wyniesie emerytura minimalna w 2024 r. Duży wzrost świadczenia, mamy wyliczenia

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Do otrzymania emerytury minimalnej konieczne jest spełnienie kluczowych warunków. W nadchodzącym roku seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację, więc wzrosną także najniższe świadczenia pobierane przez seniorów. Kto może otrzymać emeryturę minimalną i ile ona wyniesie w 2024 roku?

Te warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać emeryturę minimalną

Emeryturę minimalna można otrzymać tylko w przypadku spełnienia dwóch bardzo istotnych warunków. Konieczne jest przede wszystkim osiągnięcie przez daną osobę wieku emerytalnego, a także posiadanie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych, czyli inaczej stażu pracy. W przypadku kobiet, wiek emerytalny wynosi 60 lat, a staż pracy - 20 lat. Jeśli chodzi natomiast o mężczyzn, to muszą oni osiągnąć wiek 65 lat oraz 25 lat stażu pracy.

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Te osoby nie otrzymają minimalnej emerytury

Na emeryturę minimalną nie mogą liczyć seniorzy, którzy nie spełniają wymagań związanych ze stażem pracy, a także opłacaniem składek. Warto dodać, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych

Wówczas takie osoby będą otrzymywały środki wynikające ze zgromadzonego kapitału w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kwota jednak nie będzie zbyt wysoka i wyniesie zaledwie kilkaset złotych. 

Tyle wyniesie emerytura minimalna w przyszłym roku

Jeśli chodzi o wysokość emerytury minimalnej, to aktualnie wynosi ona 1588,44 zł brutto. Jednak w nadchodzącym roku seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację świadczeń, która nastąpi 1 marca. Jeśli więc wskaźnik waloryzacji wyniesie 12,3 proc, to suma wzrośnie do 1783,82 zł brutto. Co ważne, podwyżka ta obejmie nie tylko emerytury, ale także wszelkie dodatki przewidziane dla emerytów.

Zobacz także: Co z drugą emeryturą? Padła jasna deklaracja, wielu Polaków na to czekało