Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Taka emerytura należy się po 30 latach pracy. Kwota może zaskoczyć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.04.2024 09:40

Taka emerytura należy się po 30 latach pracy. Kwota może zaskoczyć

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Wiele osób zastanawia się, jakie świadczenie otrzyma po przejściu na emeryturę. Trzeba wiedzieć, że wiele czynników wpływa na wysokość przyszłych wypłat. Duże znaczenie ma w tym przypadku staż pracy i wysokość wynagrodzeń. Jaka emerytura należy się po przepracowaniu 30 lat za minimalną krajową? Wyjaśniamy.

Aby przejść na emeryturę, trzeba spełnić warunki

Przejście na emeryturę jest możliwe po spełnieniu dwóch kluczowych warunków. Pierwszy z nich jest związany z wiekiem. Świadczenie mogą zacząć pobierać kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni w wieku 65 lat

Konieczne jest również przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Jeśli chodzi o kobiety, to minimalny stać pracy wynosi 20 lat, a mężczyźni powinni przepracować co najmniej 25 lat. Te czynniki mają znaczenie w kwestii wysokości świadczenia, choć nie są kluczowe. 

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Co wpływa na wysokość emerytury?

Należy pamiętać, że ostateczna kwota wypłat, które będziemy otrzymywać co miesiąc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zależy również od zwaloryzowanych składek na koncie emerytalnym, kapitału początkowego oraz środków zgromadzonych na subkoncie.

Podczas obliczania świadczenia bardzo ważna jest więc wysokość wynagrodzenia, ale także średnie dalsze trwanie życia. Wskaźnik ten określa, przez jaki czas prawdopodobnie będziemy pobierać emeryturę. 

Zobacz także: W Polsce właśnie przybyło milionerów. Aż dwie wygrane w Eurojackpot

Taka emerytura należy się po przepracowaniu 30 lat

Portal “Interia” wylicza, że jeżeli ktoś przez przepracował 30 lat i przez ten czas otrzymywał wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej, to jego emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto. Jeśli jednak taka osoba spełnia wyżej wymienione warunki przejścia na emeryturę, to jej kwota może zostać podwyższona do minimalnego świadczenia (aktualnie 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł na rękę).

W przypadku otrzymywania wyższych wynagrodzeń, nie da się jednoznacznie określić wysokości emerytury. Można jednak sprawdzić kwotę przyszłego świadczenia za pomocą specjalnego kalkulatora emerytury, który znajdziemy na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.