BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Najwyższa od lat inflacja, kryzys energetyczny i ogromny wzrost kosztów produktów powodują, że upada wiele przedsiębiorstw. Niedawno pisaliśmy o rzeszowskich zakładach drobiarskich Res-Drob, które po 70 latach działalności ogłosiły upadłość. Teraz docierają do nas informacje o problemach finansowych kolejnego przedsiębiorstwa, które działa na rynku od 85 lat, donosi „Gazeta Wyborcza”. 

Kłopoty OSM Czarnków

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Czarnków funkcjonuje na polskim rynku już od 85 lat. Zaopatruje Polaków w desery mleczne "Czaruś", "Zuzia", serki wiejskie, homogenizowane i inne produkty nabiałowe. Z OSM Czarnków współpracuje ok. 400 rolników, którzy odpowiedzialni są za dostarczanie mleka. Z racji tego, że przez ogromny wzrost cen gazu  mleczarnia jest na skraju upadłości, problemy finansowe wkrótce mogą mieć również okoliczni rolnicy.

„Gazeta Wyborcza” wskazuje, że OSM Czarnków jest jedną z najstarszych rodzinnych mleczarni w Polsce. Przez te wszystkie lata przedsiębiorstwo przetrwało zawirowania gospodarcze w kraju. Czytamy, że nawet pandemia koronawirusa nie spowodowała takich problemów, jak obecne ceny gazu. 

Astronomiczne rachunki

Rachunki za gaz, które otrzymuje OSM Czarnków, wzrosły nawet o 800 proc. Do tego dochodzi inflacja i związane z nią rosnące ceny półproduktów i koszty produkcji. Mleczarnia stoi na stanowisku, że mogłaby podnieść ceny produktów, ale wtedy straciłaby klientów, a sieci odmówiłyby współpracy i znalazły nowego kontrahenta.

Słyszymy, że przy obecnym braku wsparcia państwa w kosztach zużywania gazu firma może przetrwać 3–4 miesiące” - przyznaje w rozmowie z Telewizją Asta posłanka KO Maria Małgorzata Janyska.

Przed podwyżką spółdzielnia mleczarska płaciła 3,5 mln złotych, a teraz płaci ponad 30 mln. Mimo że cena gazu na światowych giełdach spada każdego dnia” - powiedział lider PO, cytowany przez "Gazetę Wyborczą”.

Ucierpi również lokalna społeczność

Konsekwencje ewentualnego zamknięcia odczują nie tylko właściciele. Ucierpi na tym także około 200 pracowników , a także blisko 400 dostawców mleka, współpracujących z mleczarnią.

Rozwiązanie wydaje się być proste. Zdaniem wiceprezes OSM Czarnków należy „dopisać przetwórców mleka i sera do ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r.", aby "pomóc całej branży".

Tagi:

gazupadłośćBankructwo

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Energetyka

Dopłata do gazu. Tysiące osób mogą obniżyć swoje rachunki
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]