Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szklana kura z PRL warta jest fortunę. Kluczowe są szczegóły
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.06.2024 09:30

Szklana kura z PRL warta jest fortunę. Kluczowe są szczegóły

szklana kura z PRL
Fot. BiznesInfo

Szklana kura z PRL kiedyś była w każdym domu, a dziś warta jest fortunę. Pieniądze, jakie można dostać za ten niepozorny przedmiot, liczone są w tysiącach. Kolekcjonerzy szukają jednak konkretnych okazów. Mowa o szklanych kurach stworzonych w Hucie Szkła Gospodarczego “Ząbkowice”. O wartości decydują szczegóły.

Wielkie pieniądze za szklaną kurę z PRL

Szklana kura z PRL była powszechnym elementem wystrojów polskich domów. Później jednak masowo trafiały one na śmietniki. Osoby, które nie wyrzuciły tej ozdoby, mogą mówić o wielkim szczęściu. Kolekcjonerzy gotowi zapłacić są fortunę.

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat PGNiG. Dotyczy wszystkich Polaków

Nie każda szklana kura z PRL warta jest wielkich pieniędzy. Niemniej te, których poszukują pasjonaci ubiegłej epoki, warte są nawet 3 tysiące złotych. Średnia cena tego przedmiotu z PRL to około tysiąc złotych. Tańsze egzemplarze  sprzedać można za 250-300 zł. Niemniej te, które mają właściwą ilość piórek w kuperku trudno kupić za mniej niż 1,5 tysiąca złotych.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Ten przedmiot z PRL poszukiwany jest przez kolekcjonerów

Jaka szklana kura z PRL jest dużo warta? Kolekcjonerzy poszukują tych, które zostały wykonane w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Były one wyjątkowe i bardzo łatwo je rozpoznać. Na TikToku twórcy działającym pod nickiem @sztuka_polskiego_designu pojawił się specjalny film tłumaczący, jak sprawdzić, czy twój przedmiot z PRL wart jest fortunę.

Nie każda szklana kokoszka wbrew temu, co mówią handlarze, pochodzi z huty szkła gospodarczego Ząbkowice. Produkowane one były w dwóch wzorach. Pierwszy z 1910 roku, a drugi powstał 10 lat później. Najwięcej kolorów powstało w latach 50-tych i od ich końca nie są już produkowane. Dlatego stały się cennym kąskiem wśród kolekcjonerów - wyjaśnił ekspert od przedmiotów z PRL na swoim TikToku.

Szklana kura z PRL, za którą można dostać duże pieniądze, charakteryzuje się właściwą ilością piór w kuperku oraz tym, jak wygląda dół przedmiotu. Szczegóły zaważą na tym, czy kolekcjonerzy będą przebijać się w ofertach. Wyjaśniamy.

WhatsApp Image 2024-06-18 at 09.24.59.jpeg
Szklana kura z PRL warta jest duże pieniądze. Fot. BiznesInfo

Na jakiej szklanej kurze z PRL można zarobić?

Wartość szklanej kury z PRL zależy od szczegółów. W kilku prostych krokach możesz sprawdzić, czy w twoim domu zachował się cenny okaz z huty Ząbkowice. Wystarczy - patrząc na przedmiot z PRL - odpowiedzieć na trzy pytania.

ZOBACZ TAKŻE: Quiz o PRL. Nie zdobyć 6/10 to wstyd

Czy grzęda wygląda, jakby była wiklinowa? Czy na grzbiecie kurka nie ma żadnego kółka? A kuperek jest rozłożony i ma po 7 lub 8 piórek z obu stron? Jeśli te warunki są spełnione, to najpewniej trafiliście na kurkę z Ząbkowic. Gratulacje - dodaje ekspert w kwestii przedmiotów PRL.