BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 27.05.2023 20:21

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw

Bloki mieszkalne
East News

Piątkowe głosowania w Sejmie przyniosły również zmiany dla właścicieli nieruchomości. Uchwalono bowiem ustawę o likwidacji użytkowania wieczystego.

Koniec użytkowania wieczystego

Spośród 442 głosujących posłów, tylko troje było przeciwko projektowi ustawy. Zanim ustawa wejdzie w życie, musi ją jeszcze zaakceptować Senat.

Jak podaje portal Interia.pl, podmioty które posiadają grunty w użytkowaniu wieczystym będą mogły nabyć je na własność. Do grona podmiotów należą m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne.

ZUS będzie zwracał pieniądze. Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku.

Zmiany również w jednym z podatków

Uchwalona w piątek ustawa wprowadza również zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych. Z informacji Interii wynika, że zakup pierwszego mieszkania będzie zwolniony z PCC.

Po zmianach będzie również obowiązywać zasada, iż zakup min. 6 mieszkań w jednej inwestycji (czyli np. w jednym lub kilku budynkach na jednej działce) będzie objęty PCC. Jego wysokość została ustalona na 6 proc.

Właściciele nieruchomości muszą się śpieszyć

W ustawie zawarto również haczyk w postaci terminu, jaki będzie mieć użytkownik wieczysty nieruchomości na wystąpienie z roszczeniem jej zakupu na własność. Jak podaje Interia, odrzucona została poprawka Lewicy wydłużająca tenże okres - ostatecznie będzie to zatem tylko 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie.

Portal Interia.pl zauważył również, że w ustawie zawarto zapisy sprzyjające społecznym agencjom najmu. Po wejściu w życie zmian, podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań a osobami chcącymi wynająć lokal ale ich na to nie stać przez warunki rynkowe będą mogły m.in. ubiegać się o pieniądze z Funduszu Dopłat w BGK.

Polecane