Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tunelu
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:41

Od problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tunelu

Spadek jak się pozbyć
Unsplash.com Scott Graham

Problematyczny spadek i problematyczne polskie prawo

Czasem zdarzają się sytuacje, w których spadek zostaje przepisany np. tylko na jedno dziecko z rodzeństwa.  Czasami spadkobiercy nie zgadzają się z podziałem majątku i chcą np. oddać część drugiej osobie, tak aby otrzymały po równo i wcale nie są to rzadkie sytuacje. 

Podobnie, gdy np. spadek z ojca trafia na dziecko, a dziecko chce przepisać go na swoją matkę, dla zabezpieczenia jej przyszłości. Zdarzają się także sytuacje, gdy sam fakt otrzymania majątku jest z jakichś powodów problematycznych dla spadkobiercy.

Jak pisze Bezprawnik.pl, wcale nie jest to takie łatwe, ze względu na pewne ograniczenia w przepisach. O ile istnieje możliwość odrzucenia spadku lub zrzeczenia się dziedziczenia, to nie ma możliwości decyzji, kto otrzyma część odrzuconego majątku.

Sposób na zrzeczenie się części spadku

Skoro nie ma bezpośredniej możliwości zrzeczenia się spadku na rzecz innej osoby, trzeba radzić sobie w inny sposób. Trzeba liczyć się z tym, że pierwszej kolejności trzeba przyjąć spadek. Następnie jak pisze portal Bezprawnik.pl, trzeba skorzystać z przepisów 1051-1053 Kodeksu cywilnego.

Chodzi o zawarcie umowy zbycia udziału, zgodnie z którym spadkobierca ma prawo do rozporządzania częścią lub całością swoich udziałów ze spadku. Może to nastąpić poprzez sprzedaż, czy zamianę, lub inną formę umowy. Nie obejdzie się jednak bez notariusza.

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Sporządzenie aktu notarialnego będzie się wiązać również z tym że nabywca spadku wstąpi w prawa i obowiązki zbywcy. Istnieje ryzyko, że jeśli pojawią się wierzyciele masy spadkowej, zbywca i nabywca mogą zostać obciążani długami.

Ponadto w sytuacji, w której część spadku ma otrzymać inny spadkobierca, mamy większe pole manewru. Według portalu Bezprawnik.pl, mamy wtedy możliwość przeprowadzenia działu spadku z nieodpłatnym zniesieniem współwłasności.

To niejedyne metody jaką możemy wykorzystać, żeby zbyć spadek

W celu przekazania części naszego spadku możemy wykorzystać także umowę darowizny. Spadkobierca, który jest już po nabyciu spadku i posiada odziedziczone dobra na własność, może przekazać je w formie darowizny, co jednak będzie się wiązało z opodatkowanie.

Należy pamiętać jednak o grupach podatkowe. W grupie zerowej, zwolnionej z podatku od darowizn znajduje się obecny małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, czy macocha. Warunkiem jest jednak zgłoszenie darowizny do grupy podatkowej.

W grupie pierwszej znajduje się grupa zerowa (w wypadku niespełnienia warunków do zwolnienia z podatku) oraz teściowie, zięć i synowa. W drugiej grupie podatkowej są zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. żona brata męża), czy małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka). W trzeciej grupie znajdują się dalsi krewni oraz osoby niespokrewnione.