fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.10.2020. n/z Banknot 500 zl i znak plusa.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 8 Listopada 2020

500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

500 plus to świadczenie, którego beneficjentami jest ogromna ilość Polaków. Jak się okazuje, rząd szykuje bardzo duże zmiany w przyznawaniu 500 plus i co więcej, nie każdy będzie mógł załapać się na świadczenie. Jakie zmiany czekają Polaków?

500 plus jako niezbywalny program socjalny

500 plus to fundamentalny program socjalny Prawa i Sprawiedliwości, dzięki któremu kupili sobie setki tysięcy głosów w całej Polsce. Pierwotnym założeniem programu Rodzina 500 plus było zachęcenie Polaków do zakładania rodziny. Finalnie program nie przyczynił się do poprawy dzietności w kraju, a jedynie pomógł "wyprowadzić z biedy" uboższe rodziny.

Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiachNa ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiachCzytaj dalej

500 plus jest solą w oku opozycji nazywającej program formą rozdawnictwa, jednakże wszyscy zdają sobie sprawę, że w celu utrzymania władzy, świadczenie musi zostać. Jak się okazuje, 500 plus stało się także solą w oku rządzących.

Przypomnijmy, że program 500 plus pochłania rocznie ponad 20 mld zł, a rządzący w obecnym czasie związanym z pandemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym, nie mają po prostu pieniędzy. Dziura budżetowa została powiększona do 100 mld zł, a eksperci spekulowali, że może dojść nawet do wycofania się z programu Rodzina 500 plus.

Co więcej, była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zasugerowała, że 500 plus można by wypłacać w formie bonu elektronicznego. Pomysł poparła prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, która powiedziała, że warto do tego wykorzystać system informatyczny stworzony na potrzeby bonu turystycznego.

Klienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnieKlienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnieCzytaj dalej

Dzięki takiemu rozwiązaniu rządzący mieliby pewność, że pieniądze faktycznie przeznaczane są na potrzeby dzieci, a nie dowolne zakupy. Jest to bardzo racjonalne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy coraz więcej słyszy się o tym, że pieniądze z 500 plus nie trafiają do dzieci, a są wydawane na używki dla rodziców, np.: papierosy czy alkohol.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Abp Gądecki przerwał milczenie ws. materiału o kard. Dziwiszu. Wielu może być wściekłych
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

500 plus i zmiany w przyznawaniu świadczenia

Pomysł byłej minister i obecnej prezes ZUS spalił na panewce, a także wywołał oburzenie wśród polityków koalicji rządzącej. Ostatecznie do zmian nie doszło, a beneficjenci mogą cieszyć się wypłacaną im gotówką.

Mimo to rząd nadal planuje wprowadzić zmiany w 500 plus ze względu na brak pieniędzy w budżecie. Od 1 lipca 2019 r. 500 plus przyznawane jest na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia i tutaj rząd chce znaleźć sposób na oszczędności.

Lidl szybko wycofuje ze swoich półek jeden produkt. Zjedzenie grozi poważną chorobąLidl szybko wycofuje ze swoich półek jeden produkt. Zjedzenie grozi poważną chorobąCzytaj dalej

Z kręgów Prawa i Sprawiedliwości dochodzą słuchy, że rząd chce wrócić do przyznawania 500 plus w oparciu o dochody jego opiekunów prawnych. Kryterium dochodowe dotyczyłoby przyznania świadczenia na pierwsze dziecko.

Zmiany w 500 plus dotyczą także okresu świadczeniowego. "Od 2021 r. będzie funkcjonować docelowy, roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku (wówczas w celu uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego po 31 maja 2021 r., wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną w urzędzie lub za pośrednictwem poczty)", informuje Strefa Biznesu.

Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeTylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trumna i kwiaty pod ministerstwem. Podobnego wydarzenia w Warszawie jeszcze nie było
  2. Jak odróżnić grypę żołądkową od COVID-19? Jeden symptom może mieć decydujące znaczenie
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Tragedia Otylii Jędrzejczak wyszła na jaw po latach. Jej dziecko zmarło, partner zachował się wyjątkowo okrutnie
  7. Łatwiejszy do zrobienia niż sok czy syrop, a tak samo skuteczny. Na jesienne przeziębienia sięgnij po napar z imbiru
Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownuNarodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News