fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 13.10.2020. n/z Podwojna ekspozycja: czerwone swiatlo i panorama miasta Warszawa.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 8 Listopada 2020

Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu

Narodowa kwarantanna, stwierdzenie użyte przez premiera na jednej z konferencji prasowych, budzi nie tylko przerażenie, ale także zmieszanie wśród społeczeństwa. Mocne zahamowanie gospodarki może dobić nie tylko przedsiębiorców, ale przede wszystkim szeregowych pracowników. Biorąc pod uwagę daty i liczby, wiemy, gdy należy spodziewać się narodowej kwarantanny.

Narodowa kwarantanna tuż za rogiem

Narodowa kwarantanna to sformułowanie użyte przez premiera Mateusza Morawieckiego na jednej z konferencji prasowych. Wówczas premier użył sformułowania "narodowa kwarantanna" w kontekście zahamowania całej gospodarki.

Narodowa kwarantanna wywołała nie tylko strach i niepewność społeczeństwa, ale także niepokój wśród przedsiębiorców i szeregowych pracowników. Wielu z nich zadaje sobie pytanie "Co dalej?" i martwi o utratę środków do życia.

Jak się okazuje, problem narodowej kwarantanny to nie tylko kwestia zamknięcia gospodarki, ale także twardy orzech do zgryzienia w prawnym aspekcie. Jak się prezentuje tak kwestia?

- W polskim systemie prawnym nie istnieje żadne pojęcie "narodowej kwarantanny". Próby wdrażania go byłyby omijaniem prawa i obowiązujących przepisów, głównie konstytucji. Ta stanowi, że ograniczenia w rodzaju "lockdownów" czy "kwarantann" wprowadzać można wyłącznie podczas trwania stanów wyjątkowych, choćby stanu klęski żywiołowej, mówi w rozmowie z Onetem prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ćwiąkalski dodaje także, że w efekcie może powstać jedynie chaos prawny. - To otworzyłoby furtkę do ubiegania się obywateli o odszkodowania, tego zaś władza chce za wszelką cenę uniknąć, zapewne nie mają już pieniędzy, wyjaśnia czemu rząd broni się od wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w kraju i dodaje, że rząd obecnie stawia się w roli "dobrego pana łaskawcy". Kiedy zatem możemy spodziewać się narodowej kwarantanny?

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Polityk PiS o Dulkiewicz: "Co za dz**** się tak rozkraczyła?". Niewiarygodny skandal
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Narodowa kwarantanna już na dniach?

Narodowa kwarantanna może zostać wprowadzona jedynie pod pewnymi warunkami. - Jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tys. mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. zakaz przemieszczania się, powiedział na konferencji premier Morawiecki cytowany przez Onet.

Portal gazeta.pl wylicza, że obecny wskaźnik zachorowalności w Polsce na koronawirusa wynosi 59,2 na 100 tys. mieszkańców. Z kolei do narodowej kwarantanny można by włączyć już woj. kujawsko - pomorskie, gdzie wskaźnik wynosi 72,5.

Ciekawy aspekt pokazuje także współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce R(t). Z najnowszych danych wynika, że jedna osoba zaraża 1,33 osoby i jest to mniej niż jakiś czas temu. O cofaniu się epidemii będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy współczynnik R spadnie poniżej 1. Kiedy zatem możemy spodziewać się narodowej kwarantanny?

"Obserwując aktualne trendy możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że kwarantanna w całym kraju będzie wprowadzona już w przyszłym tygodniu. Może się nawet okazać, że dojdzie do tego w Dzień Niepodległości 11 listopada", wnioskuje gazeta.pl. Miejmy nadzieję, że odbędzie się to z jak najmniejszym skutkiem dla gospodarki i społeczeństwa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News