Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sanatorium na NFZ? Pozostali muszą przygotować się na kolejne podwyżki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.07.2024 09:34

Sanatorium na NFZ? Pozostali muszą przygotować się na kolejne podwyżki

sanatorium
Fot. Pixabay/Luk_Wro

Wyjazd do sanatorium potrafi być bardzo drogą, ale często również konieczną ”przyjemnością”. Już wkrótce stawki ponownie pójdą w górę. Część pacjentów może jednak liczyć na zwolnienie z opłat. Komu przysługuje ulga? NFZ nie pokryje wszystkich kosztów.

Sanatorium 2024. Ceny znów pójdą w górę

W czasie pobytu w sanatorium pacjenci mogą skorzystać z dobrodziejstw wód mineralnych, hydroterapii, krioterapii czy masażów leczniczych. Taka terapia jednak swoje kosztuje, a od 1 maja 2024 roku ceny dodatkowo wzrosły.

Niestety, to nie ostatnia podwyżka w tym roku. Polacy powinni być przygotowani na jeszcze wyższe stawki od 1 października. Warto pamiętać, że ostateczny koszt pobytu w sanatorium zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju pokoju czy nawet pory roku. Niektórym pacjentom przysługuje jednak prawo do bezpłatnego lub częściowo odpłatnego leczenia.

Zobacz też: Puste rezerwy NFZ. Państwo łata dziurę, puchnie budżet na 2025 r.

Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Mają 12 dni zanim cofną im emeryturę

Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium

Kontynuowanie leczenia szpitalnego bądź ambulatoryjnego często okazuje się konieczne u osób, które starają się wrócić do zdrowia po przebytej chorobie lub wypadku. W takich sytuacjach warto pamiętać, że nie wszyscy pacjenci muszą samodzielnie ponieść koszty pobytu w sanatorium. Z opłat zwolnione są m.in. dzieci i młodzież do 18. lub 26. (w przypadku kontynuowania nauki) roku życia, dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, niezależnie od wieku, a także pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest. Jednocześnie powinniśmy jednak wiedzieć, iż zostaniemy zwolnieni z kosztów tylko w przypadku posiadania skierowania.
 

NFZ nie pokryje wszystkich wydatków

Niestety, nawet jeśli otrzymamy skierowanie na kontynuację leczenia w sanatorium, Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż nie odciąży nas z wszystkich wydatków. Ostatecznie to na nas spoczywa odpowiedzialność za pokrycie opłat związanych z przejazdem do miejsca leczenia uzdrowiskowego, pobytem opiekuna pacjenta czy dodatkowymi kosztami obowiązującymi w miejscu położenia zakładu, takimi jak opłata klimatyczna.

NFZ nie opłaci również zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych niezwiązanych z celem pobytu. Zależnie od tego, czy przebywamy w sanatorium uzdrowiskowym czy korzystamy z leczenia ambulatoryjnego, będziemy musieli liczyć się także z częściowymi lub całkowitymi kosztami wyżywienia i zakwaterowania.