BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News

Fot. Piotr Molecki/East News

Rząd zaprezentował swój program przyszłości. Oto najważniejsze założenia Polskiego Ładu

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nowy Ład, głośno zapowiadany program reform społeczno-gospodarczych, w końcu ujrzał światło dzienne. Założenia koncepcji Zjednoczonej Prawicy zostały zaprezentowane w trakcie sobotniej konferencji. Najważniejsze zmiany krążą wokół systemu podatkowego i polityki społecznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obszary tematyczne obejmuje Nowy Ład

  • Co zmieni się w podatkach

  • Kto skorzysta, a kto straci na modyfikacjach

Nowy Ład wystartował. Morawiecki twarzą kolejnej „dobrej zmiany”

Nowy Ład ma zapewnić pracownikom, seniorom i rodzinom mocny start w lepszą przyszłość - tego typu sformułowania padały z ust polityków PiS przez ostatnich kilka miesięcy. Pierwotnie prezentacja programu reform miała odbyć się w marcu, ale ambitne plany pokrzyżowała trzecia fala pandemii. Jednak koronawirus odpuszcza, dlatego też PiS przystępuje do ofensywy, doniośle prezentując Nowy Ład w trakcie sobotniej konferencji.

W prezentacji programu wzięło udział pięciu polityków - premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. To dowód na to, że Nowy Ład nie jest wyłącznie tworem partii PiS. Zjednoczona Prawica, z pęknięciami, ale znowu razem. Jednak twarzą programu bez wątpienia stanie się Mateusz Morawiecki, który już niebawem wyruszy w objazd po Polsce, aby prezentować najważniejsze założenia.

Nowy Ład bazuje na 10 obszarach tematycznych. Wśród nich znalazły się: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia. Program został rozpisany na 160 stronach i zawiera propozycje nie tylko na jedną kadencję, a na kilka najbliższych lat.

Dużo zatem będzie zależało również od unijnych pieniędzy, ponieważ Nowy Ład zawiera propozycje, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy uprawniającym do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy (770 mld zł). W Nowym Ładzie pojawiły się także nowe, nieznane dotąd założenia.

Nowy Ład podatkowy  

Nowy Ład ma zapoczątkować reset w podatkach. Zgodnie z propozycją Zjednoczonej Prawicy na wyższe opodatkowanie powinni przygotować się najlepiej zarabiający obywatele. W ten sposób rząd dąży do wyrównania różnic między najbardziej a najmniej zamożnymi Polakami. Obecnie pracownik z wynagrodzeniem w wysokości płacy minimalnej (2800 zł brutto) odprowadza takie same podatki i składki, jak jego lepiej sytuowany znajomy z zarobkami rzędu 25 tys. zł, a czasami nawet i wyższe. Nowy Ład ma odwrócić ten trend.

Dlatego też zmiany zostały obmyślone tak, aby promować etaty. Obecnie to właśnie ta forma zatrudnienia wiąże się z najwyższym opodatkowaniem. W rezultacie część spółek i pracowników decyduje się na tzw. fakturę i jednoosobową działalność gospodarczą.

Reset w polityce fiskalnej obejmuje także nową, wyższą kwotę wolną od podatków. Nowy Ład zakłada podniesienie stawki do 30 tys. zł. Obecnie kwota wolna wynosi 8 tys. zł i jej jedną z najniższych w całej Europie.

Nowy Ład ma także skłonić osoby w starszym wieku do pozostania na rynku pracy mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. A nic nie zachęca bardziej niż niższe podatki. Dlatego też na osoby, które zdecydują się kontynuować wykonywanie obowiązków zawodowych po 60. r.ż. (kobiety) lub 65. r.ż. (mężczyźni), będzie czekała ulga podatkowa.

Nowy Ład dla rodziny

Zmiany w obrębie podatków to nie wszystko. Nowy Ład rozwija także strategię wspierania rodziny, którą PiS, z większymi bądź mniejszymi sukcesami, realizuje od 2015 r. - Rozwiązania związane z polityką mieszkaniową, podatkową, możliwością łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym na pewno znajdą odzwierciedlenie w programie - deklarowała wczoraj minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Co tym razem przygotował rząd? Dodatki na opiekę poporodową. Zgodnie z założeniami rodzice będą mogli również zgłaszać się po wsparcie związane z opieką nad dziećmi, gdy powrócą do pracy. To kolejna zachęta do aktywizacji zawodowej.

Co z 500 plus? Od kilku tygodni nie słabły spekulacje na temat rewolucji w popularnym świadczeniu dla rodzin. W trakcie prezentacji Nowego Ładu politycy zadeklarowali, że program „Rodzina 500 plus” będzie kontynuowany na dotychczasowych zasadach. W dalszym ciągu po pieniądze będą mogli zgłaszać się wszyscy rodzice bez względu na dochody.

Czy polski Nowy Ład będzie tak samo przełomowy, jak New Deal prezydenta USA Franklina Delano-Roosevelta w latach 1933-39? Czy może jednym punktem wspólnym okaże się nazwa? Przekonamy się już niebawem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >