Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd musi działać, inaczej spełni się czarny scenariusz dla gospodarki. "Niekorzystnie podwójny efekt"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.05.2024 12:55

Rząd musi działać, inaczej spełni się czarny scenariusz dla gospodarki. "Niekorzystnie podwójny efekt"

Donald Tusk
Fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska gospodarka już niedługo może znaleźć się w trudnej sytuacji. Niemniej Maciej Reluga z Santander Bank Polska, jeden z uczestników konferencji Impact'24 nie przestaje być optymistą w kwestii tego, jakie kroki podejmą osoby decyzyjne w państwie. Powód jest jeden.

Polska gospodarka stoi przed ogromnymi wyzwaniami

Trwa konferencja Impact'24. Maciej Reluga z Santander Bank Polska rozmawiał z Damianem Szymańskim z portalu money.pl. Ekspert odniósł się do tego, jak wygląda prognoza dla polskiej gospodarki. Szacunki są wyjątkowo niejasne.

Maciej Reluga na pytanie, czy z gospodarką “wszystko jest porządku” wskazał, że obecnie jest w tym temacie więcej pytań niż odpowiedzi. Dużym znakiem zapytania jest nie tylko inflacja, ale również kwestia stóp procentowych, czy ryzyka geopolitycznego.

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego coraz bliżej. Czekają na jedną komisję

Gospodarka może znaleźć się w trudnym momencie

Ekspert obecny na konferencji Impact’24 wskazał, obniżanie stóp procentowych przez inne kraje oraz utrzymywanie ich przez Radę Polityki Pieniężnej w Polsce może doprowadzić do dysparytetu między Polską i innymi państwami. Oznacza to, że złoty będzie się umacniał. Wbrew pozorom nie jest to dla polskich eksporterów i samej gospodarki korzystne.

ZOBACZ: Międzynarodowe badania grupy Allianz Trade pokazuje, że polskie firmy są spokojne o perspektywy eksportu 2024 roku

Patrząc krótkoterminowo, pierwszy raz od dawna mielibyśmy teraz niekorzystnie podwójny efekt dla polskich eksporterów - słabszy popyt i mocnego złotego - powiedział Maciej Reluga z Santander Bank Polska dla money.pl.

Dziura VAT-owska to "dobra" wiadomość?

Co w tym wszystkim robi polski rząd, a w szczególności Ministerstwo Finansów? Jeden z kroków resortu sprawia, iż ekspert nie przestaje z optymizmem patrzeć na to, co czeka Polskę w najbliższym czasie. Satysfakcja urzędników z tego, jak wygląda dochód z podatków, sprawiła, iż wykluczono na razie nowelizację budżetu. - Dlatego zostaję w tej kwestii optymistą - oświadczył Maciej Reluga.

ZOBACZ: Można dostać nawet 11 tys. zł. Pieniądze czekają na chętnych

Zaskakuje informacja o tym, że dziura VAT-owska nie jest aż tak tragicznym wnioskiem. Powodem jest fakt, że problem gospodarczy odpowiedzialny za ryzyko niezrealizowania prognozy jest już znany i łatwiej z nim walczyć.

Nie chcę powiedzieć, że dziura w VAT-cie to jest dobra wiadomość, ale jeśli podejmiemy właściwe działania, to ją "zalepimy" i poprawimy deficyt budżetowy. […] Skoro deficyt budżetowy Polski wynika z czynników, z którymi jakoś można sobie poradzić - to jest akurat dobra informacja. A struktura wzrostu gospodarczego będzie sprzyjała odbudowie dochodów podatkowych - dodał ekspert.

Źródło: money.pl