Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rewolucja w sklepach. "Dotyczy każdego Polaka i Polki"
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.04.2024 20:05

Rewolucja w sklepach. "Dotyczy każdego Polaka i Polki"

sklep
Fot. materiały własne

Już za kilka miesięcy we wszystkich sklepach w Polsce w życie miała wejść wielka zmiana. Napoje miały być droższe ze względu na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Wygląda jednak na to, że resort planuje zamiast tego zamiany w jego wdrażaniu. Jak zapowiada się przyszłość systemu kaucyjnego?

Zmiana jednak nie wejdzie w życie w 2025 roku?

Działający już w wielu krajach Unii Europejskiej system kaucyjny miał zostać wprowadzony w polskich sklepach z początkiem przyszłego roku. Zmiany miały objąć swoim zasięgiem plastikowe, metalowe i szklane opakowania po napojach, w tym po mleku. Kilka rozwiązań wzbudziło jednak wątpliwości, i to na tyle duże, by Polska Federacja Producentów Żywności zaapelowała o zmianę przepisów. W apelu wystosowanym do premiera czytamy:

Zmiany zapobiegną chaosowi finansowemu i organizacyjnemu, obciążeniu polskich konsumentów kuriozalnym podatkiem VAT od kaucji w wysokości około 3 miliardów złotych oraz wielomiliardowym stratom całej branży napojowej i sektora handlu detalicznego.

Przedstawiciele handlu, a także samej branży napojowej ostrzegają również, iż pomysł systemu kaucyjnego dla opakowań po produktach mlecznych może być przepisem na ”zafundowanie sobie bomby biologicznej".
 

Senat zdecydował ws. wakacji kredytowych. Znamy szczegóły

Nowy termin dla systemu kaucyjnego

Polska Federacja Producentów Żywności zawarła w apelu również prośbę o przesunięcie wejścia przepisów w życie.

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku — odpowiedziała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska w rozmowie z redakcją tvn24.pl. — Temat jest trudny, systemowy, dotyczy każdego Polaka i Polki. Zgadzam się z przedsiębiorcami w tym, że system kaucyjny powinien być poprawiony.

Wiceszefowa resortu dodała, iż ”system gospodarki odpadami jest jak wielki słoń", odnosząc się do ewentualnej zmiany terminów systemu kaucyjnego także dla innych rodzajów opakowań. ”Nie da się zrobić wszystkiego naraz. Musimy działać fazami”, wyjaśniła, jednocześnie podkreślając, że pierwsze inwestycje zostały już poczynione przez operatorów. W przyszłym roku przepisy mają jeszcze zostać poddane koniecznym poprawkom.
 

Jak będzie działać system kaucyjny?

System kaucyjny ma umożliwić zwiększenie poziomu recyklingu dzięki zachęceniu konsumentów do zwrotu jednorazowych opakowań po napojach. Przepisy mają dotyczyć butelek i puszek z plastiku, szkła i metalu, a kaucja ma wynieść 50 groszy (dla butelek do trzech litrów i puszek do jednego litra). Obowiązek zbierania opakowań będzie spoczywać przede wszystkim na dużych sklepach, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Kaucję będą jednak pobierać również mniejsze sklepy, a pieniądze, jeśli nie zostaną odebrane, trafią na cel finansowania systemu kaucyjnego.

Anita Sowińska podkreśliła, że kaucja ma ”podążać za produktem”, czyli być pobierana na każdym etapie sprzedaży. Dzięki temu ewentualne nadużycia przy okazji rozliczania kaucji nie będą możliwe.

źródło: tvn24.pl