Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Renta wdowia poza budżetem. Fatalna wiadomość dla emerytów
Irmina Jach
Irmina Jach 22.12.2023 22:16

Renta wdowia poza budżetem. Fatalna wiadomość dla emerytów

Pieniądze
Marek BAZAK/East News

Renta wdowia nie zostanie wypłacona w 2024 roku? Dotacja budżetowa do FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) została zmniejszona w projekcie budżetu na 2024 roku. Przewidywano, że to właśnie te pieniądze zostaną przeznaczone na wypłaty rent wdowich.

Czym jest renta wdowia?

Jednym z najważniejszych punktów umowy koalicyjnej był ten dotyczący poprawy jakości życia polskich seniorów po śmierci współmałżonka. Jako szczególnie istotne wskazywano zmiany w zasadach wypłacania rent wdowich. Na mocy nowych ustaleń, emeryci, którzy stracili męża lub żonę, mieliby otrzymywać 100 proc. własnej emerytury i 50 proc. świadczenia małżonka. Alternatywą byłoby zachowanie 50 proc. własnej emerytury i pobieranie 100 proc. świadczenia małżonka.

Obecnie wdowa lub wdowiec mogą zachować własną emeryturę w całości, lub pobierać 85 proc. świadczenia małżonka w postaci renty rodzinnej. Dla wielu Polaków jest to jednoznaczne ze znaczącym obniżeniem jakości życia.

TVP jednak bez pieniędzy? Ekspert grzmi: "To sytuacja patologiczna"

Renty wdowie nie w 2024 roku?

Łukasz Kozłowski, członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w niedawnej rozmowie z portalem Business Insider mówił o znaczącym zmniejszeniu dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 84,3 mld zł do 72,7 mld zł.

Zakładam, że jeśli pieniądze na renty wdowie miałby być zapewnione już w 2024 roku, to właśnie w tej pozycji budżetowej — ocenił.

Jeżeli ekspert się nie myli, emeryci będą musieli poczekać na korzystniejsze przepisy aż do 2025 roku. Warto wspomnieć, że obietnice składane przez rząd Donalda Tuska w większości nie miały określonych ram czasowych.

Emerytury 2024. Jak będą wyglądać emerytury w przyszłym roku?

Nawet jeśli renty wdowie nie wejdą w życie, w 2024 roku polskich emerytów czekają inne istotne zmiany — mowa tu oczywiście o podwójnej waloryzacji emerytur. Od 1 marca 2024 roku świadczenia mają wzrosnąć o prognozowane 12,3 proc. Drugą podwyżkę zaplanowano na jesień. Biorąc pod uwagę prognozowany wskaźnik inflacji (12,3 proc.), 13. emerytura powinna sięgać 1783 zł brutto.

14. emerytura z kolei nie będzie przysługiwać seniorom, którzy otrzymują świadczenie większe niż 5500 zł brutto miesięcznie. Najwyższe przelewy zasilą konta tych, którzy na co dzień dostają mniej niż 2900 zł brutto. W przypadku wyższych świadczeń kwota dodatku będzie zmniejszana o złotówkę za każdą złotówkę przekroczenia.

Źródło: Business Insider/Biznes Interia