Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku. O ile wzrośnie świadczenie? Nie będzie się opłacało pracować?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.12.2023 13:12

Zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku. O ile wzrośnie świadczenie? Nie będzie się opłacało pracować?

Pieniądze
Iberion

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie podlegające corocznej waloryzacji, która jest związana z poziomem inflacji. Dlatego właśnie w 2023 roku podwyżka tego zasiłku była spora. A jak będzie w 2024 roku? Padły konkretne kwoty.

Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji

Zasiłek dla bezrobotnych może otrzymać osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna i nie ma dla niej odpowiedniej propozycji pracy. Środki wypłacane są przez Państwowy Urząd Pracy i podobnie jak emerytury, świadczenie podleca corocznej waloryzacji. Przeprowadza się ją 1 czerwca i jest uzależniona od poziomu średniorocznej inflacji. W tym roku podwyżki były wyjątkowo wysokie i zasiłek wynosił: 1491,90 złotych brutto przez pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku oraz 1171,60 w kolejnych dniach.

Zmiany w emeryturach. Lada dzień ruszą wzmożone kontrole PIP

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie zawsze jest taka sama

Kwoty wypłacane w ramach zasiłku dla bezrobotnych nie są jednak dla wszystkich takie same. Wszystko zależy bowiem od stażu pracy, który posiadamy. Jeśli na przykład pracowaliśmy mniej niż 5 lat, to otrzymamy wówczas 80 proc. zasiłku. W przypadku, gdy ktoś przepracował powyżej 20 lat, zostanie mu przyznane 120 proc. zasiłku. 

Zobacz także: Wielkie zaskoczenie! Minister finansów zapowiedział podwyżki dla tej grupy pracowników

O ile wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku?

Narodowy Bank Polski opublikował dane, które umożliwiają prognozowanie wzrostu zasiłku dla bezrobotnych. Eksperci przewidują, że średnioroczna inflacja dla obecnego roku wyniesie 11,9 proc. 

W związku z tym, zasiłek dla bezrobotnych po waloryzacji w nadchodzącym roku może wynieść: 1669 złotych brutto przez 90 pierwszych dni posiadania prawa do zasiłku, co oznacza wzrost o 177,53 zł oraz 1311,02 zł w okresie kolejnych dni i wówczas byłby to wzrost na poziomie 139,42 zł.