Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szczęśliwy dzień dla emerytów. ZUS przygotował specjalny prezent
Irmina Jach
Irmina Jach 22.12.2023 16:48

Szczęśliwy dzień dla emerytów. ZUS przygotował specjalny prezent

Pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wypłaty grudniowych emerytur przebiegają nieco inaczej, niż w poprzednich miesiącach. Pierwsze przelewy trafiły na konta seniorów już 1 grudnia. Część z nich może liczyć na dodatkowy przelew. To nie koniec niespodzianek.

Emerytury w grudniu 2023

Grudniowe wypłaty emerytur wyjątkowo odbywają się wcześniej. Duża grupa seniorów dostanie styczniowe świadczenie jeszcze przed Nowym Rokiem. Zwyczajowo emerytury wysyłane są 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Jeśli w tych datach wypada święto lub weekend, ZUS dokłada starań, żeby pieniądze trafiły na konta seniorów przed czasem.

Oznacza to, że osoby, które otrzymują emerytury 25. dnia miesiąca, ze względu na Boże Narodzenie, mogą oczekiwać przelewów już w piątek 22 grudnia. Wcześniejsze przelewy trafiły także na konta seniorów, które dostają pieniądze 10. dnia miesiąca. Stało się to 8 grudnia.

Masz ogródek działkowy? Pod żadnym pozorem tego nie rób, mogą zabrać

Emerytury z KRUS, emerytury mundurowe, emerytury wojskowych. Kiedy przelew?

Jeszcze przed wigilią emerytury otrzymali lub otrzymają świadczeniobiorcy powiązani z KRUS. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaca bowiem emerytury w tych samych dniach, co ZUS. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku mundurowych.

Emerytury i renty wraz z dodatkami i innymi świadczeniami pieniężnymi wypłaca się miesięcznie z góry w 5. dniu każdego miesiąca kalendarzowego, za który przysługują te świadczenia. Wskazany termin wypłaty świadczeń stosuje się również do osób zamieszkałych w państwach, na których terenie obowiązują unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – czytamy na stronie internetowej MSWiA.

Oznacza to, że osoby związane niegdyś ze służbami mundurowymi otrzymały pieniądze we wtorek 5 grudnia, a wojskowi — w piątek 8 grudnia. Ma to związek z faktem, że zwyczajowy, 10. dzień miesiąca, to niedziela. W weekendy przelewy nie są realizowane.

Emerytury wojskowe, wojskowe renty inwalidzkie, wojskowe renty rodzinne oraz dodatki wypłaca się miesięcznie w dziesiątym dniu każdego miesiąca, za który świadczenia te przysługują – czytamy na stronach Wojskowego Biura Emerytalnego.

Emerytury 2024. Jak będą wyglądać emerytury w przyszłym roku?

W 2024 roku emeryci będą mogli liczyć na podwójną waloryzację świadczenia. Od 1 marca 2024 roku emerytury mają wzrosnąć o prognozowane 12,3 proc. Drugiej podwyżki seniorzy powinni spodziewać się prawdopodobnie we wrześniu. Biorąc pod uwagę prognozowany wskaźnik inflacji (12,3 proc.), 13. emerytura powinna wynieść 1783 zł brutto.

14. emerytura w najwyższym wymiarze (2650 zł brutto) ma trafić na konta świadczeniobiorców, którzy pobierają emerytury w wysokości do 2900 zł brutto. W przypadku wyższych świadczeń kwota dodatku będzie zmniejszana o złotówkę za każdą złotówkę przekroczenia. Z 14. emerytury są wykluczeni seniorzy pobierający więcej niż 5500 zł brutto miesięcznie.