Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz ogródek działkowy? Pod żadnym pozorem tego nie rób, mogą zabrać
Irmina Jach
Irmina Jach 22.12.2023 16:16

Masz ogródek działkowy? Pod żadnym pozorem tego nie rób, mogą zabrać

ogródek
Flickr/Babij (zdjęcie ilustracyjne)

Ogródek działkowy to wielkie marzenie mieszkańców dużych miast. Osoby, które nie są właścicielami, nie wiedzą jednak, że posiadanie ogródka jest zupełnie inną formą własności niż w przypadku działki pod domek letniskowy. Nieznajomość przepisów szkodzi. W niektórych przypadkach można stracić wszystko bez odszkodowania — nawet jeśli poczyniliśmy duże inwestycje.

Ogródek działkowy można stracić

Ogródek działkowy, mimo dzierżawienia przez konkretną osobę, pozostaje własnością podmiotu zbiorowego. Przypomnijmy, że dzierżawa jest umową dającą prawo do władania daną rzeczą. Oznacza to, że właściciele ogródków ROD muszą stosować się do określonych przepisów. Sankcje za ich łamanie mogą być bardzo poważne. Ostateczną karą będzie nawet utrata prawa do użytkowania. Co zatem z najpopularniejszymi działaniami, które chcą podejmować działkowcy? Czy są legalne?

Zakupy także w Wigilię i Boże Narodzenie? Biedronka przekazała wspaniałe wieści

Budowa domku na terenie ogródka działkowego. Czy to możliwe?

Czy na terenie ogórku ROD można zbudować domek? Tak, o ile jego powierzchnia nie przekroczy 35 metrów kwadratowych, a wysokość — pięciu metrów przy dachach stromych i czterech metrów przy dachach płaskich. Art. 42 Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych wskazuje:

W razie wygaśnięcia prawa do działki działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

Na mocy powyższego przepisu, użytkownik może liczyć na wynagrodzenie za to, co wybudował na terenie działki. Są jednak pewne wyjątki. Jednym z nich jest zbudowanie altany, która nie mieści się w określonych wymiarach. W takim przypadku zarząd ROD ma prawo odebrać właścicielowi ogródek bez żadnego wynagrodzenia lub odszkodowania.

Ogródek działkowy miejscem zamieszkania? Czy można być zameldowanym na ROD?

Czy można być zameldowanym lub zamieszkać na ROD? Przepisy są w tej kwestii niejednoznaczne. Na pewno nie można mieszkać na terenie ogródka działkowego — jest to bowiem teren służący do wypoczynku i rekreacji. Siłą rzeczy nie wolno więc prowadzić tam działalności gospodarczej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby się tam zameldować.

Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. II OSK 608/07 nie ma przeszkód do zameldowania na terenie ROD, gdyż zameldowanie nie jest tożsame z zamieszkiwaniem w danym miejscu.

Źródło: superbiz.se.pl