Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rekordowo niskie zużycie paliw kopalnianych w UE. Polacy mają powody do dumy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.08.2023 18:36

Rekordowo niskie zużycie paliw kopalnianych w UE. Polacy mają powody do dumy

Węgiel
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wybuch wojny w Ukrainie był dla bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej jak kubek zimnej wody. Zaprzestano prac nad Nord Stream 2, zintensyfikowano import i poszukiwania źródeł gazu alternatywnych dla pochodzącego z Rosji, przyśpieszyły procesy na rzecz transformacji energetycznej. Zachodzące zmiany potwierdzają badania, według których państwa Wspólnoty w coraz większym stopniu uniezależniają się od paliw kopalnianych.

Najmniejsze zużycie w historii pomiarów

Badania w tym zakresie przeprowadzone zostały przez niezależny brytyjski think tank Ember, który od 2015 roku mierzy ilość energii elektrycznej uzyskanej przez państwa Unii Europejski z nieodnawialnych źródeł energii. Na podstawie pomiarów udało się ustalić, że w okresie od stycznia do czerwca tego roku ilość prądu wygenerowanego dzięki paliwom kopalnianym zmniejszyła się w stosunku do analogicznego okresu z roku poprzedniego o 17%. W pierwszym półroczu 2023 roku z użyciem paliw kopalnianych wyprodukowano 410 TWh. Oznacza to, że Europa zużyła w celu produkcji prądu najmniej prądu w historii pomiarów.

Entuzjazm może studzić fakt, że pomiary prowadzone są zaledwie od 8 lat, niemniej analitycy z Ember przekonują, że najprawdopodobniej najnowsze wyniki są najniższe od roku 2000. Co ciekawe, think tank wśród powodów takiego stanu rzeczy nie wskazuje bezpośrednio zmian w europejskiej energetyce, jakie zaszły po 24 lutego 2022 r. Choć wzrost cen gazu po wybuchu wojny miał znaczenie, to jednak ważniejsza okazała się łagodna zima, dzięki której zapotrzebowanie na prąd w I półroczu 2023 było o 5% niższe niż rok wcześniej.

Na rewolucję w energetyce jeszcze poczekamy. Nowe wieści w sprawie głośnego odkrycia

Ważna rola odnawialnych źródeł energii

Spadek rzędu 17% to uśredniona wartość dla całej Unii Europejskiej, niemniej we Wspólnocie nie brakuje państw, które osiągnęły jeszcze lepsze rezultaty sięgające 20%, zaś aż pięć państw zredukowało zużycie paliw kopalnianych aż o 30%. Rekordowo małe zużycie paliw kopalnianych w celach produkcji prądu odnotowano w pierwszym półroczu bieżącego roku w siedmiu państwach Unii Europejskiej. W gronie tym, obok Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Włoch i Słowenii znalazła się także Polska.

Jak oceniają badacze z Ember, największy wpływ na redukcję zużycia paliw poza zmniejszonym zapotrzebowaniem na prąd miały rosnące udziały odnawialnych źródeł energii w europejskich miksach energetycznych. W tym obszarze również stwierdzono rekordy. Prym wiedzie Dania i Portugalia, czyli państwa, w których OZE stanowią 75% całego wyprodukowanego prądu, dalej plasuje się Grecja i Rumunia, gdzie udziały zielonej energii przekraczają już 50%.

Nie zasypiać gruszek w popiele

Choć wyniki pomiarów przeprowadzonych przez Ember słusznie mogą napawać optymizmem, to jednak analitycy przestrzegają: to nie czas, by spocząć na laurach. W wielu państwach tempo transformacji energetycznej znacząco odbiega od tego, jakie osiąga czołówka UE, co może utrudnić dalsze działania na rzecz uniezależniania się od źródeł nieodnawialnych. Zwłaszcza że tegoroczne zmniejszone zapotrzebowanie na prąd w okresie zimowym nie jest czynnikiem, który może wpływać na europejską gospodarkę energetyczną w sposób trwały.

Tagi: Energetyka