Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowe zwroty podatku PIT. Premier: ostateczna kwota przekroczy 20 mld zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 25.04.2023 12:36

Rekordowe zwroty podatku PIT. Premier: ostateczna kwota przekroczy 20 mld zł

premier-morawiecki
East News

W tym roku zwroty podatków wyniosą co najmniej ok. 20 mld zł. Pieniądze mają trafić do minimum 15 mln obywateli. Premier Morawiecki określił to podczas wczorajszej konferencji prasowej w Ząbkach mianem kwoty bezprecedensowej i wskazał na sukces rządów Prawa i Sprawiedliwości w zakresie niskich podatków. Jednak tak wysokie zwroty oznaczają, że państwo zabrało Polakom zbyt dużo pieniędzy w ramach zaliczek podatkowych, a te, w wyniku inflacji, straciły na wartości – przypomina RMF FM.

Na konta podatników trafiło już ponad 18 mld zł zł

Zwróciliśmy już podatnikom ponad 18 mld zł. Średni czas zwrotu to 12 dni, ale zwrot może trafić do podatnika nawet w 1 dzień – informuje Ministerstwo Finansów. Ta kwota będzie jeszcze większa, bo czas na złożenie rozliczenia podatkowego mija 2 maja br. Zwrot podatku otrzymują w tym roku przede wszystkim:

  • emeryci otrzymujący świadczenia w wys. od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł,
  • pracownicy uzyskujący wynagrodzenie w wys. od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł,
  • zleceniobiorcy,
  • małżonkowie rozliczający się wspólnie, wychowujący dzieci,
  • rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 24 kwietnia w Ząbkach Mateusz Morawiecki mówił o rekordowej kwocie zwrotów podatkowych w wys. co najmniej ok. 20 mld zł. Nasza polityka, to niskie podatki dla rodzin, dla obywateli i dla wszystkich Polaków, a  uczciwe opodatkowanie międzynarodowych korporacji. To zrobiliśmy i stamtąd mamy środki na politykę społeczną, na politykę infrastrukturalną i na politykę w zakresie bezpieczeństwa. I właśnie na niskie podatki – powiedział premier.

Fantastyczne wieści dla rodziców. Już 26 kwietnia wielka zmiana w Kodeksie pracy, będzie więcej wolnego

Na czym tracą Polacy?

RMF FM przypomina, że na wysokie zwroty podatków należy patrzeć przez pryzmat pobrania za dużych sum pieniędzy w ramach zaliczek podatkowych. Te kwoty, zamiast pozostać w portfelach Polaków lub na lokatach, leżały na kontach skarbówki i wskutek inflacji straciły na wartości. 

ZUS właśnie ogłosił, więcej przelewał już nie będzie. 8,6 mln Polaków ma zasilone konto.

Jak to wyglądało w poprzednich latach?

Zrzut ekranu 2023-04-25 o 12.12.59.png

Źródło tabeli: Ministerstwo Finansów.