Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowa podwyżka emerytury po waloryzacji. Pewien senior zyskał aż 5261 zł
Michał Górecki
Michał Górecki 21.05.2024 15:20

Rekordowa podwyżka emerytury po waloryzacji. Pewien senior zyskał aż 5261 zł

ZUS
Fot. Lukas Plewnia/Flickr

Marcowa waloryzacja emerytur w rekordowym przypadku, mieszkańca ze Śląska, podniosła świadczenie aż o 5261 zł. Wystarczyło podnieść stawkę o 12,12 proc., co oznacza, że emerytura tego mężczyzny sięga już ponad 50 tysięcy złotych netto. Ile musiał na nią pracować?

Waloryzacja emerytury. Rekord to ponad 5 tysięcy złoytch

Coroczna waloryzacja emerytur została przeprowadzona w marcu 2024 roku. ZUS o 12,12 proc. zwiększył comiesięczne transze i majątek zgromadzony w ramach indywidualnych składek każdego płatnika. W przypadku niektórych podwyżka sięgnęła 20 zł netto, a innych - ponad 5 tysięcy. Jak to możliwe?

Zobacz też: Pobierasz emeryturę? Taki przelew dostaniesz już czerwcu

Ceny w sklepach pójdą mocno w górę. Nie ma już odwrotu

Rekord waloryzacji. Emerytura 50 tys. złotych. Jak to możliwe?

O rekordzie waloryzacyjnym informuje serwis biznes.interia.pl. Opisywany przypadek dotyczy polskiego rekordzisty emerytalnego, którego świadczenie wypłaca oddział w Zabrzu (woj. śląskie). Jak czytamy, mężczyzna był już rekordzistą w 2023 r., kiedy jego emerytura wynosiła 43 tys. zł. (ponad dwunastokrotnie więcej, niż przeciętna stawka w Polsce). 

Ale później przyszła marcowa waloryzacja (12,12 proc.) i kapitał zgromadzony na kontach oszczędnościowych został zwiększony, a wraz z nim pojedyncze wypłaty. W efekcie świadczenie rekordzisty jeszcze wzrosło o 5261 zł. Jak mężczyzna zarobił na swój emerytalny  majątek? Rzecz jasna rodzaj wykonywanej przez niego pracy nie może być ujawniony, ale niektóre informacje już tak. 

Wiadomo, że pracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Nigdy nie był na zwolnieniu lekarskim, a świadczenie emerytalne zaczął pobierać 20 lat po osiągnięciu swojego wieku emerytalnego (65 lat + 20 = czyli przeszedł na emeryturę w wieku 85/86 lat).

Zobacz też: Najniższe emerytury w Polsce. Tysiące Polaków dostaje przelewy na grosze

Co wpływa na wysokość emerytury z ZUS?

Od czego zależy wysokość emerytury? Jak powiększyć swoje świadczenie? ZUS dość powszechnie podkreśla, że im później złożymy wniosek o przejście na emeryturę, tym większe świadczenie otrzymamy. 

Do tego warto zwracać uwagę na takie niuanse jak waloryzacja - w roku 2024 np. z przejściem na emeryturę warto poczekać do lipca, wtedy zgromadzony na koncie oszczędnościowym kapitał zostanie naturalnie powiększony, podobnie jak comiesięczna stawka. Metodologicznie ZUS liczy naszą emeryturę przy użyciu tablic średniego trwania życia i przez tę wartość dzieli zgromadzony kapitał. 

Obecnie, dla osób przechodzących na emeryturę w wieku 86 lat, jak rekordzista Polski, przewidywana długość życia wynosi 70 miesięcy, czyli ok. 6 lat. Gdyby przeszedł na emeryturę wcześniej, jego “statystyczne”, potencjalne trwanie życie wydłużyłoby się, a zatem comiesięczna transza zmalała, by wystarczyć na dłużej.