Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przełom w kwestii wieku emerytalnego. Jest propozycja zmian
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.08.2023 10:37

Przełom w kwestii wieku emerytalnego. Jest propozycja zmian

Emerytura
East News

Powraca temat reformy systemu emerytalnego w Polsce. Tym razem na wokandzie znalazł się sam wiek emerytalny - padły propozycje jego zmiany. Jest zatem możliwość, iż będzie można wcześniej przejść na emeryturę.

Propozycja reformy wieku emerytalnego

Kwestia obniżenia lub podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce cały czas wywołuje emocje. Praktycznie za każdym razem, gdy tenże temat pojawia się na forum publicznym, zwolennicy oraz przeciwnicy danej opcji ścierają się w dyskusjach.

Tym razem, jak donosi Dziennik Zachodni, pojawiła się kolejna propozycja zmiany wieku emerytalnego. Przy obecnych progach 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, pomysł ten może na pierwszy rzut oka wzbudzać zdziwienie u niektórych osób.

Efekt umowy ze związkowcami

Inicjatywa dotycząca zmian w systemie emerytalnym jest efektem porozumienia między NSZZ “Solidarność” oraz rządem. Podpisano go kilka tygodni temu w Stalowej Woli.

Z informacji Dziennika Zachodniego wynika, że umowa obejmowała m.in. kwestię emerytur stażowych. “Solidarność” złożyła również swój projekt ustawy o emeryturach stażowych do Sejmu.

Podjęte działania nie powinny nikogo zaskakiwać - o tej kwestii dyskutuje się w zasadzie od lat. Przykładem przytaczanym przez Dziennik Zachodni jest użycie emerytur stażowych jako obietnicy przez Andrzeja Dudę w kampanii prezydenckiej sprzed trzech lat.

Dwie propozycje

Według projektu ustawy złożonego przez “Solidarność” który przytacza Dziennik Zachodni, emerytura stażowa przysługiwałaby osobom, które przepracowały dany okres czasu. W przypadku kobiet byłoby to 35 lat, zaś mężczyzn - 40 lat.

Jest również i propozycja autorstwa prezydenta Dudy, która pojawiła się w 2021 roku. W tym przypadku wymagany staż do emerytury to 39 lat dla kobiet i 44 lata dla mężczyzn - o 4 więcej niż w projekcie “Solidarności”. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie kapitału emerytalnego, który pozwoliłby na otrzymywanie świadczenia w wysokości co najmniej minimalnej emerytury.

Jak jednak zauważa portal Dziennik Zachodni, oba projekty nadal znajdują się w Sejmie, ale prace nad nimi nie są prowadzone. Porozumienie podpisane między związkowcami a rządem powinno ten stan rzeczy zmienić.