Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przejście na emeryturę o 5 lat wcześniej? Rewolucyjne zmiany dla tych wybranych grup
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.01.2024 22:52

Przejście na emeryturę o 5 lat wcześniej? Rewolucyjne zmiany dla tych wybranych grup

List z ZUS, legitymacja emeryta-rencisty
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2023 r. podpisał nowelizację ustawy dotyczącej emerytur pomostowych. Zmiany weszły w życie wraz z nadejściem nowego roku i sprawią, że wybrane grupy osób będą mogły przejść na emeryturę nawet o 5 lat wcześniej. 

Czym są emerytury pomostowe?

Emerytury pomostowe do tej pory przysługiwały tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Związki zawodowe walczyły o to, żeby także i wcześniejsze roczniki mogły przejść na emeryturę pomostową. Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która właśnie to umożliwia. 

Zobacz także: Polaków czeka masowa wymiana dokumentów. Przegapisz termin, zapłacisz ogromną karę

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Przejście na emeryturę o 5 lat wcześniej dla wybranych osób

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych już w sierpniu ubiegłego roku, a zacznie ona obowiązywać wraz z początkiem 2024 roku. W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Jednak niektóre grupy osób będą stanowiły wyjątek od tej zasady.

- Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość. Osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych czy szczególnie uciążliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogli przejść na emeryturę pomostową - przekazał prezydent podczas podpisywania nowelizacji ustawy. 

Emerytura po 15 latach pracy

Przepisy zakładają, że na emeryturę pomostową mogą przejść osoby, które przez 15 lat pracowały w szczególnie uciążliwych warunkach lub też wykonywały pracę o szczególnym charakterze. 

ZUS podczas rozmowy z “Faktem” poinformował, że wniosek o przejście na emeryturę pomostową powinno się złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia. W tym przypadku nie należy się spieszyć, bo może to poskutkować odmową.

Tagi: Emerytura