Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Problemy dużego banku. Jest w bardzo słabej kondycji i może upaść
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 25.04.2023 18:40

Problemy dużego banku. Jest w bardzo słabej kondycji i może upaść

bankomat
BiznesInfo

First Republic Bank w tarapatach. - Po zamknięciu kilku banków w marcu doświadczyliśmy bezprecedensowego odpływu depozytów – mówi Neal Holland, dyrektor finansowy banku.

Gigantyczny odpływ depozytów

– Szacowaliśmy, że odpływ depozytów wyniesie ok. 40 mld USD. Utrata tak wielu depozytów i konieczność ich zastąpienia były bardzo kosztowne – poinformował Timothy Coffey, analityk Janney Montgomery Scott.

Jak podaje serwis bankier, bank przyznał, że w niespełna miesiąc stracił ponad 100 miliardów dolarów depozytów, czyli ponad połowę wkładów klientów.

„Podejmujemy kroki, aby znacząco ograniczyć nasze koszty, aby były zbieżne ze zredukowaną sumą bilansową – powiedział niedawno Mike Roffler, CEO First Republic.

Już jutro radykalna zmiana przepisów. Wielu Polaków musi przygotować nawet 1500 zł, kara może być znacznie wyższa

Deutsche Bank również w tarapatach

Instrumenty pochodne zabezpieczające przed niewypłacalnością banku, tzw. credit default swaps, podwajają swoją wartość w ciągu zaledwie dwóch ostatnich tygodni(na końcu marca).
CDS to umowa ubezpieczeniowa notowana na rynku międzybankowym zabezpieczająca przeciwko zdarzeniom kredytowym, takim jak niewypłacalność, bankructwo lub restrukturyzacja długu firmy. Wydaje się, że wzrost niepewności doprowadził do spadku notowań akcji o ponad 20 proc.

Trzeba jednak zauważyć, że wartości CDS-ów dla Deutsche Banku były już kilkukrotnie notowane na podobnym lub nawet wyższym poziomie, ponieważ bank ten boryka się z powracającymi od dłuższego czasu problemami.

Mimo to Europejski Bank Centralny i rząd niemiecki praktycznie za każdym razem wychodzili z pomocną dłonią. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku problemów szwajcarskiego Credit Suisse, który najprawdopodobniej zostanie przejęty przez swojego największego krajowego konkurenta UBS. 
 

Fala upadków banków na świecie

W ostatnim czasie jednym z najważniejszych tematów w bankowości był upadek Silicon Valley Bank w Stanach Zjednoczonych. Niedawno doszło również do zamknięcia innej instytucji powiązanej z SVB - Signature Bank.

Jednakże problemy tych banków zaczynają przenosić się poza granice Stanów Zjednoczonych. Według informacji podanych jakiś czas temu przez portal money.pl, szwajcarski bank Credit Suisse znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, co skłoniło do podjęcia decyzji o przejęciu tej instytucji przez UBS.