BiznesINFO.pl > Praca > Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.03.2023 21:00

Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy

puka do drzwi
BiznesInfo

Tuż przed Wielkanocą w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy. Pojawią się w niej zapisy dotyczące pracy zdalnej. Wśród nich są również zapisy dotyczące kontroli pracowników.

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Praca zdalna już za tydzień wejdzie na stałe do Kodeksu pracy. Zastąpi przepisy dotyczące telepracy. Będzie mogła być wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika, a uzgodnionym z pracodawcą.

Jak wynika z informacji portalu Bezprawnik, wszystkie szczegóły pracy zdalnej będą musiały zostać uprzednio uzgodnione z pracodawcą. Ten z kolei musi ustalić i zakomunikować pracownikowi zasady jej wykonywania.

Pracodawcy będą kontrolować

Wśród zapisów ustawy, które wejdą w życie od przyszłego tygodnia, znalazły się również te dotyczące kontrolowania pracownika. Chodzi nie tylko o wykonywanie pracy zdalnej.

Bezprawnik zaznacza, że na liście kontrolnej znalazły się również bezpieczeństwo i higiena pracy czy przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa i ochrony informacji. Ochrona danych osobowych również będzie kontrolowana.

Zasady będą uprzednio ogłoszone

Czy to oznacza, że pracodawca będzie mógł przyjść do domu pracownika i skrupulatnie wszystko obejrzeć? Okazuje się, że nie do końca.

Z informacji portalu Bezprawnik wynika, że zasady kontroli będą musiały zostać jasno określone przez pracodawcę. Sposób kontroli musi być dostosowany do miejsca i rodzaju pracy zdalnej. Najczęściej zatem kontrola będzie prowadzona poprzez środki komunikacji bezpośredniej, jak np. czat czy telefon.