BiznesINFO.pl
pixabay, katyveldhorst

pixabay, katyveldhorst

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polski Ład zamiast zachęcić, odstrasza przedsiębiorców. Ci w obawie przed podwyżkami opłat oraz podatków chcą uciekać do Czech. Okazuje się, że sprawa nie jest prosta, a telefony nie cichną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany dla przedsiębiorców szykuje Polski Ład

  • Czemu przedsiębiorcy chcą przenosić biznes do Czech

  • Czy tak łatwo jest prowadzić interes w Czechach

Polski Ład za pasem, a przedsiębiorcy uciekają

Polski Ład został ogłoszony 14 maja. Nowe założenia gospodarcze, społeczne i ekonomiczne dla Polski. Na jego postulaty natychmiast zareagowali przedsiębiorcy, którzy w efekcie mogą stracić najwięcej.

Przypomnijmy, że Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz II progu podatkowego do 120 tys. złotych. Zmiany mają objąć także składkę zdrowotną, która płacona ma być uiszczana liniowo, a nie ryczałtowo. Ponadto, ma zostać zlikwidowana możliwość odliczania jej od podatku.

Jak wskazują eksperci, najwięcej na zmianach mają stracić więksi przedsiębiorcy. Średnio jest to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie w zależności od dochodów. Nic zatem dziwnego, że zaczęto szukać alternatywy i wyjścia z owej sytuacji.

Bastionem ucieczki od Polskiego Ładu mają być Czechy. W ostatnim czasie fraza "firma w Czechach" zyskała na gigantycznej popularności w wyszukiwarce. Dodawana była także fraza "firma na Słowacji'.

Polski Ład uderzy w przedsiębiorców

Wiesław Firla, prawnik z Czech obsługujący polskich przedsiębiorców tłumaczy, że choć na efekt Polskiego Ładu jeszcze trzeba poczekać, to już dzwonią do niego klienci i pytają o możliwość przeniesienia działalności. Wskazuje, że średnio dzwoni od kilkunastu do nawet stu Polaków z zapytaniem w tej kwestii.

Portal money.pl informuje, że stawki podatku dochodowego w Czechach wynoszą 15 i 22 proc. Z kolei CIT dla firm to 19 proc. Składka emerytalna i zdrowotna wynoszą odpowiednio 14 proc. i 7 proc. W wyliczeniach ekspertów daniny są korzystniej kształtują się w Czechach.

Prawnicy wskazują, że poza finansowymi oszczędnościami tym, co różni Polskę od Czech jest stabilność i niezmienność tamtejszych przepisów oraz atmosfera w urzędach. Jednakże czy faktycznie tak łatwo jest założyć firmę w Czechach?

Niekoniecznie, bowiem fikcyjne przeniesienie firmy może doprowadzić do problemów z prawem. Prawnicy wskazują, że można także otworzyć filię swojej spółki w Czechach lub po prostu przenieść się do naszego południowego sąsiada i tam prowadzić biznes.

Sprytni prawnicy obsługujący przedsiębiorców pomagają swoim klientom ominąć pewne formalności i trudności prawne. Pomaga w tym kupno istniejących już spółek na terytorium Czech.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >