Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 01.06.2023 21:28

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki

Daniel Obajtek
Domena publiczna

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka jeżeli nie będziemy inwestować w nowe źródła i technologie, przegramy konkurencyjność naszej gospodarki.

Potrzebny kapitał ludzki

"Bez kapitału ludzkiego nie zrobimy biznesu tak naprawdę. Musimy przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. Bez możliwości połączenia dużego biznesu, jakim jest Orlen, bez możliwości połączenia ze światem nauki, nie zrobimy tego"

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego

"Zapotrzebowanie na energetyków, na inżynierów jądrowych, atomistów jest ogromne, i zainteresowanie młodych ludzi tym kierunkiem jest bardzo duże, stąd przystąpiliśmy kilka miesięcy temu do porozumienia między Ministerstwem Edukacji i Nauki, Orlenem i sześcioma naszymi uczelniami technicznymi w całej Polsce" - mówił wczoraj minister edukacji i nauki.

“Do naszego porozumienia przystępuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, która za chwilę wraz z Orlen Synthos Green Energy podpisze umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie pierwszego w Europie symulatora reaktora jądrowego na potrzeby kształcenia energetyków jądrowych, inżynierów jądrowych. Myślę, że nie tylko z Polski, ale również z Europy. To będzie jedyny symulator reaktora jądrowego ‘jeden do jednego’” - informował minister Czarnek

Dodał, że ma on powstać już w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat. 

- Stąd ci studenci, którzy zaczynają w tym roku naukę na kierunku energetyka jądrowa, będą już mogli skorzystać z tego europejskiego centrum z symulatorem reaktora jądrowego. To jest pierwsza rzecz, która nas tutaj dzisiaj łączy w ministerstwie - zapewniał Czarnek.

Konkurencyjność polskiej gospodarki

"Jeżeli nie będziemy inwestować w nowe źródła i technologie, przegramy konkurencyjność naszej gospodarki. Musimy mieć na to wizję. i taką wizję mieliśmy w koncernie Orlen, do tego potrzebne były wszelkie fuzje, które pozwoliły uzyskać pewną wielkość, pozwolą uzyskać i uzyskują pewien kapitał i synergię, które wypracowują tak naprawdę ten kapitał" - powiedział podczas wczorajszej konferencji Obajtek

- Musimy mieć na to wizję i taką wizję mieliśmy w koncernie Orlen, do tego potrzebne były wszelkie fuzje, które pozwoliły uzyskać pewną wielkość, pozwolą uzyskać i uzyskują pewien kapitał i synergię, które wypracowują tak naprawdę ten kapitał - mówił wczoraj Obajtek.

"Jeżeli mamy w planie niebawem zacząć budować pierwszy mały reaktor modułowy - sądzę, że na przełomie roku 2025 i 2026 zaczniemy proces inwestycyjny - to musimy bardzo dużo zmienić"