BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

ZUS zorganizował dla płatników składek konkurs na projekty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy. W tegorocznej edycji wpłynęło rekordowe 5155 wniosków. Dotyczyły one przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, opieki społecznej i pomocy zdrowotnej. Na realizację wybranych pomysłów ZUS przeznaczy łącznie 100 mln zł.

Rekordowe zainteresowanie w konkursie ZUS

W całej Polsce złożonych zostało 5155 wniosków a więc o blisko 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym (3 987). To najwyższa wartość na tle dotychczasowych konkursów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy – informuje ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Najwięcej zgłoszeń złożono w województwie wielkopolskim, a najmniej – w lubuskim.

Wnioski wpłynęły przede wszystkim od firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym i budownictwem, opieką społeczną i pomocą zdrowotną oraz handlem detalicznym. W skali kraju projektami objęto 71 994 pracowników. W ramach konkursu firma może uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nadchodzą spore zmiany w prawie spadkowym i darowiznach. Od 1 lipca wzrośnie kwota wolna od podatku.

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie?

ZUS wyjaśnia, że chodzi o działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, lepsze oświetlenie miejsc i stanowisk pracy, ochronę przed promieniowaniem optycznym, energią elektryczną, hałasem i drganiami mechanicznymi. Dofinansowanie można uzyskać również na zakup urządzeń oczyszczających i uzdatniających powietrze oraz służących zwiększeniu bezpieczeństwa pracy na wysokości.

W zmaganiach o 100 mln mogły wziąć udział te firmy, które nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne oraz terminowo płaca podatki. Firma nie może też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem – zastrzega Iwona Kowalska-Matis. Dodaje również, że udziału nie może wziąć przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich trzech lat uzyskał już dofinansowanie w ramach konkursu z ZUS lub został zobowiązany do jego zwrotu.

W ubiegłym roku nagrodzono 1098 firm

W 2022 roku ZUS nagrodził 1098 firm w całej Polsce i przyznał im wsparcie finansowe w wys. ok. 89,6 mln zł. Pojedyncze dofinansowanie wyniosło od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Wśród nagrodzonych dolnośląskich przedsiębiorców znaleźli się m.in. Vratislavia Medica. DENTAL MED, ASEK LOGISTICS, Dom pomocy Społecznej w Opolnicy, Spółdzielnia Mieszkaniowa "Szóstka", Przedsiębiorstwo Komunalne "HEMIZ BIS", Rotomat czy Bonifraterskie Centrum Medyczne.

pieniądze-gotówka

500 plus to nie wszystko. Sprawdzamy, z jakich świadczeń mogą korzystać matki i ojcowie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zdecydował. Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów
Czytaj więcej >

Praca

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Czytaj więcej >

Finanse

300 zł na dziecko. Nabór wniosków rusza już niebawem
Czytaj więcej >

Finanse

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Owocowe czwartki już nie kuszą. Polacy wskazują na inny, ważniejszy benefit pracowniczy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >