Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nadchodzą spore zmiany w prawie spadkowym i darowiznach. Od 1 lipca wzrośnie kwota wolna od podatku
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.05.2023 15:00

Nadchodzą spore zmiany w prawie spadkowym i darowiznach. Od 1 lipca wzrośnie kwota wolna od podatku

pieniądze-kalendarz-banknoty-termin-biznesinfo
Biznesinfo

Niebawem czekają nas spore zmiany w prawie spadkowym i darowiznach. Pierwszy raz od dwudziestu lat mamy do czynienia ze zmianą w zakresie sumy zwolnienia przedmiotowego – informuje bankier.pl.

Jakie mamy grupy podatkowe i kto wchodzi w ich skład?

W Polsce mamy trzy grupy podatkowe, które obejmują różne kategorie osób i kwoty wolne od podatku. W I grupie znajdują się wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć i synowa. II grupę tworzą zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki). Natomiast w III grupie podatkowej znajdują się wszyscy pozostali nabywcy.

Od 1 lipca wyższa kwota wolna od spadków i darowizn

W wyniku ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych od 1 lipca podwyższone zostaną kwoty wolne od podatku. W przypadku I grupy podatkowej kwota wolna wzrośnie do 36 120 zł, II grupy podatkowej – do 27 090 zł i III grupy darczyńców i spadkodawców – do 18 060 zł.

Portal bankier.pl przypomina, że istnieje również grupa podatkowa 0, którą tworzą małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. W przypadku tych osób darowizna jest zwolniona z opodatkowania, pod warunkiem, że w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego.

Jak jest obecnie?

Do końca czerwca wartość darowizny zwolnionej z podatku wynosi 10 434 zł dla I grupy podatkowej, 7 878 zł dla II grupy podatkowej oraz 5 308 zł dla II grupy.