BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności

23 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W 2024 roku przedsiębiorcy nie będą mogli przekroczyć kwoty 8 tys. zł brutto w transakcjach gotówkowych dokonywanych między sobą. Limit obejmie też konsumentów, którzy w takiej formie będą mogli zapłacić maksymalnie 20 tys. zł. Z początkiem maja do pierwszego czytania w Sejmie skierowano projekt Suwerennej Polski, który zakłada uchylenie tych przepisów. Zdaniem wnioskujących o to posłów niższy limit w obrocie gotówkowym ograniczy drobny handel.

Nowe limity w płatnościach gotówkowych

Od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorców zacznie obowiązywać nowy limit w dokonywanych między sobą transakcjach gotówkowych. Obecnie wynosi on 15 tys. zł brutto, a za niewiele ponad pół roku będzie to już 8 tys. zł brutto. Ograniczenie obejmie również konsumentów, którzy nabywając dobra i usługi od przedsiębiorców za gotówkę, nie będą mogli przekroczyć kwoty 20 tys. zł brutto. Nowe limity to efekt uchwalenia nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo przedsiębiorców.

Wprowadzeniu ograniczeń w płatnościach gotówkowych sprzeciwia się Suwerenna Polska (SP), która złożyła w Sejmie projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w naszym kraju. Wracamy do tego, aby jak najwięcej obywateli mogło się rzeczywiście posługiwać gotówką. Bezpieczeństwo gotówkowe, bezpieczeństwo posiadania gotówki okazuje się w sytuacji zagrożenia cyberbezpieczeństwa chyba największą wartością – zapowiedział jeszcze w kwietniu poseł PiS Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych. Z kolei wiceminister sprawiedliwości, poseł SP Marcin Warchoł podkreślił wówczas, iż projekt ma charakter wolnościowy, probiznesowy i prokonsumencki, gdyż w jego opinii Polacy dalej chcą używać gotówki. Dowodzić mają tego dane NBP, według których niemalże 80 proc. transakcji w Polsce stanowią te gotówkowe.

W uzasadnieniu projektu poselskiego czytamy również, że limity w płaceniu gotówką ograniczyłyby drobny handel, zwłaszcza na targowiskach i bazarach, gdzie większe zakupy robią przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i spożywczej. Konieczność dokonywania większych rozliczeń poprzez rachunek bankowy miałaby w opinii posłów doprowadzić do zwiększenia ogólnych kosztów transakcji, a w rezultacie podwyżki cen towarów i usług odbiłyby się na klientach. Projekt zyskał poparcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Negatywne skutki na płaszczyźnie kosztowej i czasowej

Widzimy dziwny upór w dążeniu do jeszcze większego ograniczania używania gotówki. Rozumiemy argumenty rządu, który poprzez kontrolę przepływów pieniężnych chce walczyć z szarą strefą, ale w tym wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Ograniczanie obrotu gotówkowego będzie mieć negatywne skutki na dwóch płaszczyznach: kosztowej i czasowej – przyznał na łamach portalu money.pl Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W jego opinii limity doprowadzą do wzrostu kosztów prowadzenia działalności (bo za transakcje bezgotówkowe trzeba zapłacić), które przełożą się na klientów i pogłębią inflację. Adam Abramowicz uważa, że należy zostawić małym firmom pewną swobodę w używaniu gotówki. Rzecznik MiŚP stwierdził również, że zmuszanie konsumentów do transakcji bezgotówkowych stanowi duże utrudnienie, gdyż nie każdy posiada rachunek bankowy.

Wielu Polaków nie wie o nadchodzących zmianach

Z badań firmy Tavex wynika (dane opublikowane w marcu), że aż 73 proc. ankietowanych nie słyszało wówczas o nadchodzących zmianach w zakresie płatności gotówkowych. Natomiast po uświadomieniu respondentów o tym, co nas czeka, jedynie 16 proc. popiera wprowadzenie nowych limitów. Dalej czytamy, iż zdaniem 83 proc. zapytanych ewentualny całkowity zakaz płatności gotówkowych jest opcją niekorzystną zarówno dla gospodarki, jak i bezpieczeństwa konsumentów. Choć płatności bezgotówkowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem, 80 proc. ankietowanych nosi przy sobie gotówkę. 

płacenie biometrią oka

Dzięki polskiej firmie zapłacisz "na piękne oczy". Do sklepu już nie tylko bez portfela, ale nawet bez smartfona i zegarka

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

pieniądzeprzedsiębiorcarząd

Podobne artykuły

Finanse

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zdecydował. Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Czytaj więcej >

Handel

Żabka wprowadza zaskakującą usługę. Można "odpicować sobie buty"
Czytaj więcej >

Finanse

300 zł na dziecko. Nabór wniosków rusza już niebawem
Czytaj więcej >

Finanse

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Znany produkt wycofany ze sprzedaży w sieci Biedronka. Wykryto w nim groźną bakterię
Czytaj więcej >
Handel

Paula Drechsler

Producent popularnych telefonów znika z polskiego rynku. Co z gwarancją i aktualizacjami?
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >