Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pokaźne zwroty ze skarbówki. Skorzystają miliony Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.03.2024 08:51

Pokaźne zwroty ze skarbówki. Skorzystają miliony Polaków

Zeznania podatkowe, pieniądze, długopis, kalkulator
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Do 30 kwietnia Polacy mają czas na to, by złożyć zeznania podatkowe za ubiegły rok. Przy okazji rozliczenia z fiskusem mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych. Okazuje się, że niektóre z nich można ze sobą łączyć. Jest to szansa na otrzymanie całkiem sporych zwrotów. 

Polakom przysługują różne ulgi podatkowe

Od 15 lutego Polacy mogą składać deklaracje podatkowe w celu rozliczenia się ze skarbówką za ubiegły rok. Mogą przy tym skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak chociażby ulga na internet czy ulga rehabilitacyjna. 

Rodzice mogą skorzystać również między innymi z ulgi na dziecko, która nieco różni się od pozostałych. To dlatego, że w tym przypadku odlicza się konkretną kwotę od podatku, a nie od dochodu. Jest to naprawdę korzystne rozwiązanie i przykładowo, rodzic dwójki pociech może zyskać ponad 2000 zł rocznie, a rodzina posiadająca czwórkę dzieci zyska niemal 7000 zł w skali roku.

Urzędy skarbowe zaskakują. Chodzi o zwrot podatku

Te ulgi podatkowe można ze sobą łączyć

Jak się okazuje, ulga na dziecko nie jest jedyną korzyścią dla polskich rodziców. Istnieje bowiem także specjalna ulga dla rodzin 4+, dzięki której można zostać zwolnionym z podatku dochodowego od przychodów. 

Należy pamiętać, że nie mogą one być wyższe niż 85 528 złotych, a przypadku dwójki rodziców kwota ta nie może przekraczać 171 056 złotych. Co ważne, ulga dla rodzin 4+ łączy się z wyżej wspomnianą ulgą na dziecko, dzięki czemu można zyskać jeszcze więcej. 

Zobacz także: ZUS wypłaci nawet ponad 120 tys. zł. Nowe stawki odszkodowań 

Jeszcze więcej korzyści dla Polaków opiekujących się dziećmi

Istnieje również specjalna ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Dzięki niej kwota wolna od podatku ulega podwojeniu. Można połączyć ją z ulgą na dziecko, jeśli dana osoba nie pozostaje w związku małżeńskim, wychowuje jedną pociechę i osiągnęła dochód nie przekraczający 56 tysięcy złotych. 

Z dwóch ulg jednocześnie można też skorzystać, jeśli rodzic nie pozostający w związku małżeńskim opiekuje się dwójką lub większą liczbą dzieci. W tym drugim przypadku nie obowiązuje limit dochodowy. Średni zwrot w ramach ulgi na dziecko w 2022 r. wynosił aż 1500 zł.