Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pogrzeby w nowy sposób. Branżę funeralną czeka w Polsce rewolucja
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.11.2023 17:35

Pogrzeby w nowy sposób. Branżę funeralną czeka w Polsce rewolucja

Cmentarz, ludzie, groby
Wojciech Olkusnik/East News

W dzisiejszych czasach zorganizowanie pogrzebu wydaje się być nie lada wyzwaniem. Nie ulega również wątpliwości, iż w ciągu ostatnich lat rynek funeralny w Polsce znacznie się rozwinął. Firmy pogrzebowe szukają różnych sposobów, żeby zachęcić klientów do skorzystania ze swoich usług. Choć już teraz koszty pochówku są bardzo wysokie, branża nie pozostawia złudzeń - będzie jeszcze drożej.

Większość firm pogrzebowych to małe przedsiębiorstwa

Jak informuje serwis, na polskim rynku jest około 2,5 tys. przedsiębiorstw zajmujących się m.in. grzebaniem zmarłych. Większość z nich to małe firmy, a dużych graczy - w których pracuje ponad 50 osób - jest niewielu. Eksperci nie mają wątpliwości, że firmy należące do np. samorządów, zostaną sprywatyzowane. Co jeszcze się zmieni?

Pieniądze zgromadzone w ZUS-ie można odziedziczyć. Wypłata nie nastąpi jednak z automatu

Polskie firmy pogrzebowe przyciągają zagranicznych inwestorów

Serwis rozmawiał z Tomaszem Salskim, głównym akcjonariuszem Grupy Klepsydra. Jak podkreślił rozmówca money.pl, Grupa ma obecnie w portfolio cztery spółki, ale w ciągu najbliższych kilku lat planuje znacznie zwiększyć swój udział w rynku funeralnym i docelowo posiadać 20 spółek. Tomasz Salski dodał, że polski biznes pogrzebowy przyciąga firmy i fundusze zagraniczne. Podobnego zdania są inni profesjonaliści z branży. Marek Cichewicz, prezes Grupy Klepsydra oraz prezydent Światowej Federacji Organizacji i Firm Pogrzebowych FIAT-IFTA, uważa, że Polsce przyglądają się spółki zachodnie - angielskie, francuskie czy hiszpańskie.

Eksperci dodają, że w bardzo możliwe, iż w przyszłości Polacy będą planować własny pogrzeb jeszcze za życia, tak jak to ma miejsce np. w Holandii. Chodzi m.in. o wybór trumny, muzyki czy listy osób zaproszonych na pogrzeb.

Koniec ważnego świadczenia. Od nowego roku pieniędzy nie będzie.

Koszty pogrzebu w Polsce. Kiedy zasiłek zostanie zwaloryzowany?

Niestety, obecnie zasiłek pogrzebowy jest za niski i nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z organizacją pogrzebu. Tomasz Salski w rozmowie z serwisem wyliczył, że koszt pochówku bez opłat cmentarnych to nawet 10 tys. zł. Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w kwocie 4 tys. zł, jednak wkrótce może to ulec zmianom, bo w trakcie kampanii wyborczej poruszano temat zwaloryzowania tego świadczenia. Nowa Lewica zapowiadała podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego do 8 tys. zł i coroczną waloryzację tego świadczenia. Natomiast KO zapowiedziała podniesienie zasiłku pogrzebowego do 6450 zł.