Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przedłużenie ważności grobu. Co się stanie, jeśli nie wniesiesz opłaty na czas?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.11.2023 14:28

Przedłużenie ważności grobu. Co się stanie, jeśli nie wniesiesz opłaty na czas?

cmentarz-groby
Biznesinfo

Dzień Wszystkich Świętych jest już za nami – z reguły to w okolicach tego święta, Polacy – chcąc nie chcąc – bardziej interesują się kwestiami związanymi z branżą funeralną czy posiadaniem miejsca na cmentarzu komunalnym. Okazuje się, że jeśli po 20 latach ktoś nie wniesie opłaty prolongującej nienaruszalność grobu, to może on przypaść komuś innemu – przestrzega serwis prawo.pl.

Czy grób może zostać wykorzystany do ponownego pochowania?

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych wskazuje, że grób może zostać wykorzystany do ponownego pochówku, jeśli minie 20 lat od chwili zawarcia umowy cywilnoprawnej między zarządem cmentarza a dysponentem grobu, a ten nie dokona za niego opłaty prolongacyjnej. Wówczas możliwe jest jednak złożenie zastrzeżenia i uiszczenie opłaty na kolejne 20 lat, a to sprawi, że grób w dalszym ciągu pozostanie w użytkowaniu dotychczasowego dysponenta (ważne: tyczy się to tylko grobów ziemnych, nie murowanych).

Wszystkich Świętych. Jak najlepiej ubezpieczyć nagrobek? Polacy ustawiają ją na każdym cmentarzu, nie zawsze legalnie. Administracja może interweniować

Zapomniałem wnieść opłatę, czy zatem grób zostanie zlikwidowany?

Niektórzy mogą się obawiać, że przegapią termin wniesienia opłaty, a grób zostanie szybko przekazany pod inny pochówek lub zlikwidowany. Patrycja Ćwikła z działu prawnego Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie uspokaja na łamach serwisu prawo.pl, że pierwszym krokiem zarządu cmentarza jest wysłanie zawiadomienie do osoby, która ostatnim razem opłaciła grób, że nadchodzi kolejny termin zapłaty lub że właśnie minął czas na jej dokonanie. Dopiero wtedy, gdy dotychczasowy dysponent nie wyrazi żadnego zainteresowania tematem, grób zostanie przyznany komuś innemu.

Nie należy tego wówczas traktować jako likwidację, gdyż usuwa się tylko zewnętrzne oznaki grobu (z płyty znika zatem nazwisko osoby pochowanej w danym miejscu, ale wciąż znajdziemy je w księgach cmentarnych). Według ekspertów okres 20 lat jest wystarczający, by ciało osoby zmarłej zostało zmineralizowane, dlatego do grobu można wówczas dołożyć kolejne zwłoki.

W praktyce możliwe jest wytoczenie sporu sądowego o ustalenie prawa do grobu i żądanie umieszczenia w danym miejscu pamiątkowej tabliczki z nazwiskiem zmarłego. Z reguły strony chcą wtedy dostać odszkodowanie, ale aby je otrzymać, konieczne jest wykazanie zainteresowania grobem i udowodnienie, że został bezprawnie przydzielony komuś innemu.

Kto ustala ceny?

W przypadku cmentarzy komunalnych o wysokości opłat decydują akty wewnętrzne gmin, a w przypadku cmentarzy parafialnych – regulaminy władz kościelnych. Michał Kosiarski, radca prawny, ekspert prawa administracyjnego i gospodarczego tłumaczy w rozmowie z serwisem prawo.pl, że w naszym systemie potrzebne są regulacje, które będą zapobiegały dowolności tych opłat.