Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wszystkich Świętych. Jak najlepiej ubezpieczyć nagrobek?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.11.2023 12:42

Wszystkich Świętych. Jak najlepiej ubezpieczyć nagrobek?

Cmentarz i groby
BiznesINFO

Wysokie koszty grobów na cmentarzach skłaniają niektórych Polaków do zakupu ubezpieczenia obejmującego dany nagrobek. Nie obejmuje ono wyłącznie kradzieży, a co więcej - nie kosztuje wiele.

Zabezpieczenie nagrobka

W uroczystość Wszystkich Świętych wielu Polaków udaje się na groby swoich bliskich. Bardzo często oznacza to przejechanie sporej części kraju, aby odwiedzić konkretny cmentarz.

Pierwszy dzień listopada skłania również niektórych ludzi do przemyśleń na temat przyszłości i ewentualnego pochówku. Inni z kolei, patrząc na nagrobki, zastanawiają się nad ochronieniem ich przed zniszczeniami lub dewastacją.

Ubezpieczenie nie tylko przed kradzieżą

Z informacji portalu strefabiznesu.pl wynika, że ubezpieczenie nagrobka w swojej ofercie posiada sporo firm ubezpieczeniowych. Bardzo dogodną opcją jest możliwość objęcia grobu na cmentarzu polisą mieszkaniową - trzeba jedynie poprosić o rozszerzenie zakresu ubezpieczenia, jeżeli jest to możliwe.

Co konkretnie obejmuje takie ubezpieczenie nagrobka? Ze słów menedżerki ds. ubezpieczeń i domów TUZ Ubezpieczenia Iwony Konarzewskiej, które cytuje serwis strefabiznesu.pl wynika, że nie chodzi tylko o kradzieże czy dewastację przez osoby trzecie. Polisa obejmuje również szkody wyrządzone przez złe warunki atmosferyczne, a nawet katastrofy naturalne. Oczywiście, nie obejmuje ona elementów dekoracyjnych.

Koszty nie są wysokie

W takiej sytuacji rodzi się jedno pytanie: ile konkretnie kosztuje taka polisa ubezpieczeniowa? Wszystko zależy od sumy ubezpieczenia - jak podaje portal strefabiznesu.pl, może to być 50 zł miesięcznej dodatkowej składki (suma ubezpieczenia wynosi wtedy 5 tys. zł), jak również i 250 zł (wtedy ubezpieczenie wynosi już 25 tys. zł).

Samą sumę ubezpieczenia można oszacować na kilka sposobów. Zdaniem cytowanej przez serwis strefabiznesu.pl Iwony Konarzewskiej, najlepiej jest poprosić o wartość odtworzeniową - wtedy ubezpieczenie pokryje koszty przywrócenia zniszczonego nagrobka do stanu pierwotnego.