Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy ustawiają ją na każdym cmentarzu, nie zawsze legalnie. Administracja może interweniować
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.11.2023 22:35

Polacy ustawiają ją na każdym cmentarzu, nie zawsze legalnie. Administracja może interweniować

cmentarz
materiały własne

Wielu z nas przygotowując się do uroczystości Wszystkich Świętych, starannie dba i porządkuje rodzinne groby, niekiedy nawet odnawiając płyty nagrobkowe. Na cmentarzach zdarzają się jednak coraz częściej również inne działania, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci interwencji zarządcy. Wiele osób nawet nie wie, że to, co robi, jest nielegalne. O czym mowa?

Ten widok jest częstym na cmentarzu

Odwiedzając groby najbliższych podczas uroczystości Wszystkich Świętych, zapalamy znicze, zanurzamy się w modlitwie i zadumie, wspominając bliskich. Podczas tego uroczystego dnia na cmentarzu, bardzo często spotykamy się także z dalszą rodziną, z którą nie mamy kontaktu na co dzień.

Niemal na każdej nekropolii przed grobami natknąć możemy się na ławeczki, które wykorzystywane są podczas nabożeństwa do chwili odpoczynku, czy także w trakcie prac na grobach. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że postawienie takiej ławki może być niezgodne z prawem. Należy spełnić odpowiednie warunki.

Masz w domu taki telefon? Lepiej uważa, mogą same dzwonić za granicę

Ławki na cmentarzu to nic nowego, nie zawsze są jednak legalne

Ławki na cmentarzach wykorzystywane są w wielu celach. Można na nich po prostu usiąść i odpocząć, ale także odłożyć znicze, kwiaty, czy przybory do sprzątania, które zabraliśmy ze sobą na cmentarz. Dla wielu z nas, ich obecność wydaje się zupełnie naturalna. Również niektóre firmy pogrzebowe mają w swojej ofercie możliwość zamontowania takiej ławki. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że choć takie rozwiązanie jest praktyczne i znane, to nie zawsze legalne.

Ławki na cmentarzu mogą zostać usunięte

Każda nekropolia posiada swój własny regulamin, który określa jak, możemy zagospodarować otoczenie naszego rodzinnego grobu. Możemy zamontować przed nim ławkę, jednak o tym gdzie należy ją ustawić, decyduje między innymi wielkość kwatery, którą nam udostępniono. Cmentarna ławka nie może przekraczać jej granic, a także utrudniać przejścia.

W przypadku gdy ławka, którą zamontowaliśmy przed naszym grobem łamie regulamin cmentarny, może zostać usunięta przez odpowiednie służby porządkowe. Przed podjęciem decyzji o jej montażu warto więc najpierw skonsultować się z administracją cmentarza i dokładnie przeanalizować, czy spełniamy określone warunki.

lawka.png
materiały własne