Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowa komunikacja miejska dla milionów Polaków. Wiemy, co zrobić, żeby skorzystać
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.11.2023 21:13

Darmowa komunikacja miejska dla milionów Polaków. Wiemy, co zrobić, żeby skorzystać

autobus-komunikacja-miejska-ulica
Piotr Molecki/East News

Emeryci stanowią niezwykle liczną grupę naszego społeczeństwa – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w naszym kraju mieszkało prawie 9 mln osób w wieku 60+. W wielu miastach Polski już samo przekroczenie powszechnego wieku emerytalnego daje możliwość korzystania z darmowej komunikacji miejskiej (ogólnie taka zniżka obowiązuje od 70. roku życia). Okazuje się, że do bezpłatnych przejazdów uprawniona jest też inna grupa osób i wcale nie musi pochwalić się wyższym wiekiem.

Tańsze lub darmowe przejazdy komunikacją miejską. Kto może skorzystać?

Aby podróżować komunikacją miejską za darmo lub ze zniżką, wcale nie trzeba legitymować się statusem emeryta. Co więcej, zniżka ta nie będzie miała żadnego związku z naszym wiekiem. Chodzi bowiem o osoby, które regularnie oddają krew i są później nagradzane tytułem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (ZHDK). Otrzymują wówczas specjalną legitymację i odznaczenia. Szansę na darmową lub tańszą komunikację miejską ma zatem wielu Polaków – w 2021 roku w naszym kraju było aż 615 927 krwiodawców, a dawców honorowych – niecałe 100 tys.* Należy jednak pamiętać, że zniżki na bilety w komunikacji miejskiej dla krwiodawców nie będą wszędzie takie same – może się zdarzyć, że w jednym mieście pojedziemy za darmo, a w innym już nie.

Od tego, jaki mamy poziom ZHDK, zależy zakres przysługujących z tego benefitów. Natomiast sam poziom jest uwarunkowany liczbą oddanych litrów krwi. Trzeci, czyli najniższy stopień przysługuje od sześciu litrów krwi oddanej przez mężczyznę i 5 litrów krwi oddanej przez kobietę. Wyższy stopień jest od 12 litrów krwi w przypadku mężczyzny i 10 litrów dla kobiety. Ostatni, pierwszy stopień, jest przyznawany od 18 litrów krwi dla mężczyzn i 15 litrów dla kobiet. Poza tymi trzema stopniami jest też tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu, przysługujący po oddaniu 20 litrów krwi bądź innych jej składników odpowiadających tej ilości.

Pilne ostrzeżenie dla klientów dużego banku. Łatwo można się pomylić Od 1 listopada weszły w życie duże zmiany. Zyskają miliony Polaków

Jakie przywileje przysługują krwiodawcom?

Osoby, które mogą pochwalić się trzecim stopniem ZHDK, mają prawo korzystać z usług farmaceutycznych i ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Mogą też otrzymać leki za darmo (ich wykaz znajduje się na stronie internetowej resortu zdrowia).

Darmowa komunikacja miejska dla krwiodawców. Ile krwi trzeba oddać?

Interia Biznes informuje, że decyzja o tym, od jakiej oddanej ilości krwi przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, zależy od lokalnych władz – w większości polskich miast są one przewidziane dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi pierwszego stopnia. Drugi lub trzeci stopień może zapewnić wówczas ulgę na bilety w wys. od 50 do 75 proc.

Natomiast podkreślić trzeba, że nie ma jednej ogólnie przyjętej w Polsce ilości. We Włocławku, Augustowie, Jaśle, Białej Podlaskiej, Raciborzu, Suwałkach, Oławie, Chodzieżu czy Wągrowcu darmowe przejazdy są możliwe już dla posiadaczy najniższego, czyli trzeciego poziomu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

*Dane pochodzą ze strony krwiodawcy.org.