Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pilne ostrzeżenie dla klientów dużego banku. Łatwo można się pomylić
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.11.2023 19:25

Pilne ostrzeżenie dla klientów dużego banku. Łatwo można się pomylić

pieniadze-karty-bank
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Choć w przestrzeni medialnej regularnie pojawiają się ostrzeżenia przed nowymi metodami działania cyberprzestępców, to wciąż wykorzystują oni stare, sprawdzone i – niestety – skuteczne techniki. Właśnie w tej sprawie CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego wystosował wczoraj pilny apel do klientów znanego banku.

Polacy ofiarami cyberprzestępców. Niepokojące statystyki

Służby bezpieczeństwa, różnoracy eksperci, znane instytucje, ogólnopolskie media – to m.in. te jednostki regularnie ostrzegają Polaków przed atakami cyberprzestępców. Wydaje się, że informacji na temat tego, jak poruszać się w sieci i jakie sygnały powinny wzbudzić naszą czujność, jest już tak dużo, że ofiar cyberprzestępstw powinno być coraz mniej. Tak się jednak nie dzieje.

W roku 2020 mieliśmy skalę transakcji oszukańczych na poziomie około 260 mln zł. W 2021 r. to już był wzrost o ponad 30 proc. do 360 mln zł rocznie. Za rok 2022 również widzimy, że ta tendencja wzrostowa nam się utrzyma i będzie to o co najmniej kilkanaście procent więcej, w stosunku do poprzedniego roku – przekazał kilka miesięcy temu Paweł Piekutowski, kierownik CSIRT KNF na łamach portalu CyberDefence24.

Równie niepokojące wnioski płyną z rocznego raportu z działalności CERT Polska w 2022 roku. Okazuje się, że eksperci zanotowali wówczas wzrost zarejestrowanych incydentów aż o 34 proc. w porównaniu do 2021 roku. W pewien sposób “pocieszający” jest fakt, że internauci zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa i zgłaszają złośliwe działania odpowiednim instytucjom.

Zaległe pieniądze dla emerytów. Zbliża się termin rozprawy Emerytura prezydencka. Taką kwotę dostaje Bronisław Komorowski

Ostrzeżenie dla milionów klientów znanego banku

W Polsce mBank obsługuje ponad 4,6 mln klientów detalicznych i 34 tys. klientów korporacyjnych. To właśnie te osoby powinny szczególnie uważać podczas logowania internetowego przez stronę swojego banku. Cyberprzestępcy wykorzystują bowiem fałszywą domenę “mbankpl.login.garzarapida[.]com” i wyłudzają loginy oraz hasła użytkowników. Eksperci apelują, by zawsze dokładnie weryfikować adres strony, na której się znajdujemy.

Źródła: platforma X (dawny Twitter), portal CyberDefence24