BiznesINFO.pl

flickr, Lukas Plewnia

Polska wygrała z KE przed TSUE. Podatek może być nadal ściągany z przedsiębiorców

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od sprzedaży detalicznej

  • Co TSUE napisał w wyroku

  • Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej wstecz

Podatek od sprzedaży detalicznej przedmiotem sporu

Podatek od sprzedaży detalicznej nie jest nową sprawą, bowiem Prawo i Sprawiedliwość już w 2015 r. chciało wprowadzić daninę. Ustawa została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podatek od sprzedaży detalicznej miał obowiązywać od 2016 r.

Plany rządu zniweczyła Komisja Europejska, która zawezwała Polskę do wstrzymania ściągalności podatku od sprzedaży detalicznej, a sprawa ostatecznie znalazła swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Podatek od sprzedaży detalicznej miał na celu wyrównanie szans na rynku handlu i opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych. Portal money.pl wyjaśnia, że "podstawą opodatkowania jest miesięczny przychód uzyskiwany przez wszystkich detalicznych sprzedawców towarów w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych". Rząd przygotował dwa przedziały podatkowe: stawka 0,8 proc. dotyczy przychodów między 17 mln zł a 170 mln zł, a stawka 1,4 proc. dla przychodów powyżej 170 mln zł.

"Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa" - cytuje wyrok TSUE portal Forsal. TSUE uznał, że państwa UE mogą same stanowić o systemie opodatkowania.

Podatek od sprzedaży detalicznej płacony wstecz?

"Przyjmujemy z zadowoleniem wyrok TSUE w sprawie podatku od handlu. Zamyka on w naszej ocenie ponad 4-letni okres niepewności co do tego rozwiązania prawnego. Jest to danina wyrównania szans między mniejszymi detalistami a dużymi sieciami handlowymi, szczególnie dyskontami" - napisała Polska Izba Handlu na Twitterze.

Adwokat Piotr Walczak z kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci w rozmowie z money.pl tłumaczy, że obowiązek odprowadzania podatku od sprzedaży detalicznej został zawieszony do dnia 31 grudnia 2020 r. Zatem przedsiębiorcy nie zapłacą go wstecz.

- Gdyby TSUE wydał wyrok niekorzystny dla polskiego ministerstwa stwierdzając, że podatek narusza unijne przepisy, to sklepy, które zapłaciły ten podatek w lutym mogłyby domagać się jego zwrotu - dodaje.

Według wyliczeń portalu Jeronimo Martins musiałoby zapłacić ok. 50 mln zł podatku, natomiast Lidl 20 mln zł. Sieć Rossmann musiałaby wyłożyć ok. 12 mln zł.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]