BiznesINFO.pl
Podatek od sprzedaży detalicznej zgodny z prawem. TSUE zdecydował.

flickr, Lukas Plewnia

Polska wygrała z KE przed TSUE. Podatek może być nadal ściągany z przedsiębiorców

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatek od sprzedaży detalicznej jest zgodny z prawem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Danina, którą Prawo i Sprawiedliwość chciało wprowadzić już w 2015 r. nie narusza prawa w dziedzinie pomocy państwa. Wyrok budzi wątpliwości

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od sprzedaży detalicznej

  • Co TSUE napisał w wyroku

  • Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej wstecz

Podatek od sprzedaży detalicznej przedmiotem sporu

Podatek od sprzedaży detalicznej nie jest nową sprawą, bowiem Prawo i Sprawiedliwość już w 2015 r. chciało wprowadzić daninę. Ustawa została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podatek od sprzedaży detalicznej miał obowiązywać od 2016 r.

Plany rządu zniweczyła Komisja Europejska, która zawezwała Polskę do wstrzymania ściągalności podatku od sprzedaży detalicznej, a sprawa ostatecznie znalazła swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Podatek od sprzedaży detalicznej miał na celu wyrównanie szans na rynku handlu i opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych. Portal money.pl wyjaśnia, że "podstawą opodatkowania jest miesięczny przychód uzyskiwany przez wszystkich detalicznych sprzedawców towarów w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych". Rząd przygotował dwa przedziały podatkowe: stawka 0,8 proc. dotyczy przychodów między 17 mln zł a 170 mln zł, a stawka 1,4 proc. dla przychodów powyżej 170 mln zł.

"Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa" - cytuje wyrok TSUE portal Forsal. TSUE uznał, że państwa UE mogą same stanowić o systemie opodatkowania.

Podatek od sprzedaży detalicznej płacony wstecz?

"Przyjmujemy z zadowoleniem wyrok TSUE w sprawie podatku od handlu. Zamyka on w naszej ocenie ponad 4-letni okres niepewności co do tego rozwiązania prawnego. Jest to danina wyrównania szans między mniejszymi detalistami a dużymi sieciami handlowymi, szczególnie dyskontami" - napisała Polska Izba Handlu na Twitterze.

Adwokat Piotr Walczak z kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci w rozmowie z money.pl tłumaczy, że obowiązek odprowadzania podatku od sprzedaży detalicznej został zawieszony do dnia 31 grudnia 2020 r. Zatem przedsiębiorcy nie zapłacą go wstecz.

- Gdyby TSUE wydał wyrok niekorzystny dla polskiego ministerstwa stwierdzając, że podatek narusza unijne przepisy, to sklepy, które zapłaciły ten podatek w lutym mogłyby domagać się jego zwrotu - dodaje.

Według wyliczeń portalu Jeronimo Martins musiałoby zapłacić ok. 50 mln zł podatku, natomiast Lidl 20 mln zł. Sieć Rossmann musiałaby wyłożyć ok. 12 mln zł.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Tenis ziemny

Finanse

Wielka gwiazda tenisa siedzi w więzieniu. Trafił tam za oszustwa podatkowe

Czytaj więcej >
PKP podróżowanie pociągami

Finanse

Odszkodowanie za opóźniony pociąg. Tłumaczymy, kiedy możemy oczekiwać rekompensaty od przewoźnika

Czytaj więcej >

Finanse

Ceny mieszkań lecą w dół. Deweloperzy przygotowali promocje na Black Week

Czytaj więcej >

Finanse

Wniosek o 300+. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze, musisz się pośpieszyć

Czytaj więcej >
Flickr/isoglosse/zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Urząd Skarbowy wejdzie na konto bankowe, bez twojej wiedzy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

To już pewne. Emerytury w 2023 roku będą wyższe. Andrzej Duda podpisał ustawę

Czytaj więcej >