Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Propozycja nowego podatku zdążyła już wściec Polaków. Sejm właśnie uchwalił
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 01.05.2020 02:00

Propozycja nowego podatku zdążyła już wściec Polaków. Sejm właśnie uchwalił

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Podatek od Netflixa klepnięty

Ustawa osłonowa wprowadza tzw. podatek od Netflixa. To nowa opłata, jaką mają uiszczać platformy VoD - ma wynosić 1,5 procent przychodu firmy. Podatek ma trafiać do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a największe opłaty mają ponieść takie platformy jak Player.pl, Netflix czy IPLA.

Oprócz nowego podatku tarcza 3.0 poszerzyła grono osób, które mogą się ubiegać o zwolnienia ze składek ZUS oraz składek na ubezpieczenia zdrowotne za kwiecień i maj 2020 roku. Chodzi o samozatrudnionych, którzy w kwietniu tego roku mieli przychody powyżej 300 procent średniego wynagrodzenia (15,6 tys. zł), ale dochody w lutym tego roku niższe niż 7 tys. zł - pisze “Rz”.

Nie tylko podatek. Ułatwienia dla przedsiębiorców i spokój dla dłużników

Zmianie uległy procedury w związku z zatrudnianiem cudzoziemców. Zezwolenia i pobyt będą automatycznie przedłużone w trakcie pandemii, a nowe zezwolenie nie będzie koniecznie przy zmianie warunków pracy. Cieszyć mogą się dłużnicy - dzięki ustawie osłonowej ich mieszkania nie będą mogły zostać zlicytowane w czasie pandemii oraz trzy miesiące po jej zakończeniu. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy kwota podstawowego długu jest wyższa niż 1/20 wartości mieszkania.

Umowę zerwiesz przez telefon

Tarcza 3.0 wprowadza również kilka ułatwień i e-usług, by więcej spraw dało się załatwić drogą elektroniczną. Dla przykładu - jeśli operator telekomunikacyjny umożliwia podpisanie umowy telefonicznie i mailowo, to teraz będzie musiał zagwarantować klientom wypowiedzenie i rozwiązanie umowy w ten sam sposób - pisze “Rz”.

Nowa tarcza zakłada także dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu na kwotę 900 mln zł. Ma to być impuls do inwestycji dla firm. Pojawią się też rekompensaty dla przewoźników kolejowych i większe dofinansowanie dla przewoźników autobusowych. Więcej w “Rzeczpospolitej”.