fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Praca przy komputerze w domu.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Listopada 2020

Pilny komunikat Poczty Polskiej. Wejdziesz w fałszywą wiadomość i stracisz pieniądze

Poczta Polska ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod spółkę, mogą wykraść twoje dane, a nawet pozbawić cię życiowych oszczędności. Wystarczy, że wejdziesz w link.

Poczta Polska ostrzega

Poczta Polska wystosowała komunikat, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Pocztę Polską.

"Po raz kolejny cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, w celu pozyskania danych osobowych lub pieniędzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, wykorzystując logo i nazwę spółki" - poinformowała spółka cytowana przez portal Bankier.pl.

Ataki oszustów polegają na rozsyłaniu wiadomości e-mail, korzystając z nazwy i logo Poczty Polskiej. Maile dotyczą rzekomo błędnie zaadresowanych przesyłek. Do wiadomości załączony jest link, w którego wejście skutkuje zainstalowaniem na telefonie szkodliwego oprogramowania (trojana).

Drugi rodzaj wiadomości od oszustów dotyczy wygranej w konkursie. Nagrodą ma być smartfon i aby go otrzymać, należy kliknąć w link, który przekierowuje na spreparowaną stronę internetową w celu wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy ofiary.

Poczta Polska złożyła już sprawę do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego - CSIRT GOV.

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej, Justyna Siwek poinformowała, że spółka “nie jest inicjatorem tych kampanii mailowych” i apeluje, by zwracać szczególną uwagę na podejrzane wiadomości.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Uwaga, ogromne zmiany dla całego kraju. Rząd właśnie ogłosił komunikat, dotyczy każdego
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Poczta Polska prosi o kontakt

Rzecznik prosi też, by każdy przejaw tego typu manipulacji zgłaszać na policję i informować Pocztę Polską mailowo, wysyłając skargi na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl lub przez stronę https://incydent.cert.pl/

Dzięki temu Poczta Polska będzie mogła ostrzec klientów i zablokować szkodliwą stronę.

To nie pierwsza sytuacja, w której oszuści podszywają się pod Pocztę Polską, jednak spółka uczula, że spółka “nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską".

Warto ostrożnie podchodzić do wiadomości, które pochodzą od tak wielkich spółek, czy nawet instytucji państwowych. Aby uchronić się przed oszustwem należy dokładnie sprawdzać adres mailowy i pod żadnym pozorem nie wchodzić w podejrzane linki. W razie wątpliwości zawsze lepiej zadzwonić do danego podmiotu i zapytać, czy rzeczywiście wiadomość pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News