Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Po cichu przelali Tadeuszowi Rydzykowi setki tysięcy zł. Z pieniędzy na onkologię
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.12.2023 08:30

Po cichu przelali Tadeuszowi Rydzykowi setki tysięcy zł. Z pieniędzy na onkologię

o. Tadeusz Rydzyk
Wikimedia Commons

Ministerstwo Zdrowia miało przekazać blisko 400 tys. zł dla Fundacji Lex Veritatis, która znajduje się pod zarządem o. Tadeusza Rydzyka. Konkretne źródło pochodzenia tych pieniędzy jest jednak sporym zaskoczeniem.

Przelewy z Ministerstwa Zdrowia dla Tadeusza Rydzyka

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia posłowi Koalicji Obywatelskiej Krzysztofowi Brejzie, pieniądze przekazane przez resort dla Fundacji służyły zakupieniu spotów w Telewizji Trwam. Nie powinno to dziwić, ponieważ to właśnie Lux Veritatis jest nadawcą tejże stacji telewizyjnej.

Jak jednak podaje serwis money.pl, jest to dopiero “wierzchołek góry lodowej”. Kwota przekazana przez resort jest wręcz niebagatelna - wynosi bowiem aż 376 tys. zł.

Wypłata 800 plus już niebawem. Dotarli do terminów pierwszych przelewów

Pieniądze z onkologii dla Rydzyka

Z jakiego źródła Ministerstwo sfinansowało jednak wspomniane spoty na antenie Telewizji Trwam? Dane przekazane przez posła Brejzę są zaskakujące, i mało kto spodziewałby się takiego pochodzenia pieniędzy.

Resort zdrowia ujawnił bowiem, że środki na spoty pochodziły z programu Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Pieniądze przelano w dwóch transzach - pierwszy przelew nastąpił 18 października, zaś drugi - miesiąc później, 17 listopada.

Problemy ze Strategią

Sama Narodowa Strategia Onkologiczna, pomimo iż miała służyć “poprawie wczesnej wykrywalności i skuteczności leczenia nowotworów”, jest trapiona problemami. Wysokość rocznego budżetu w zeszłym roku była równa 450 mln zł - o 50 mln mniej, niż w 2021.

Z drugiej jednak strony, raport Onkofundacji Alivia wskazuje jeszcze większe nieprawidłowości związane ze Strategią. Aż 282 mln zł z jej budżetu miało bowiem nie zostać wydanych zgodnie z planem.

źródło: money.pl