BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.05.2023 10:44

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód

Dowód osobisty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W piątek, 26 maja, Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o aplikacji mObywatel, której celem jest zrównanie dokumentów elektronicznych dostępnych w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi.

mObywatel 2.0

9 marca posłowie uchwalili Ustawę o aplikacji mObywatel, a 30 marca Senat zaproponował do niej szereg poprawek. W piątek, 26 maja, Sejm rozpatrzył poprawki, a teraz ustawa trafi do prezydenta.

mDowód

Wprowadzone zmiany zrównają dowód osobisty w aplikacji mObywatel 2.0 ze standardowym, plastikowym dokumentem. Rządzący twierdzą, że cyfrowy dowód tożsamości będzie tak samo istotny jak plastikowy dowód osobisty.

Elektroniczny dokument tożsamości będzie się różnił od dowodu osobistego serią i numerem oraz terminem ważności

We wszystkich miejscach, gdzie załatwiamy jakieś sprawy - w urzędach, czy bankach - będziemy mogli posłużyć się elektronicznym dokumentem tożsamości. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 r. Należy mieć na uwadze, że nie będzie można nim się posłużyć za granicą.

W mObywatelu będą też inne dokumenty

Ustawa umożliwi jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, takich jak karty mieszkańca miasta, klubu seniora, czy klubu sportowego. W ramach nowej wersji aplikacji dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego. Posiadacze mObywatela 2.0 będą mogli również płacić online za usługi administracyjne

Polecane